Wrocławscy policjanci dzisiaj od godziny 6:00 do 22:00 będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wzmożone działania kontrolne mają się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa pieszych, a co za tym idzie, do ograniczenia liczby zdarzeń z ich udziałem.

27 marca wrocławscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. W godzinach od 6:00 do 22:00 zostaną przeprowadzone wzmożone działania kontrolne w tym obszarze. Policjanci w toku pełnionej służby egzekwować będą stosowanie przepisów ruchu drogowego użytkowników dróg, w szczególności przepisów dotyczących zachowania się kierujących wobec pieszych, w tym nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu.

 

W 2017 roku nastąpił na terenie województwa dolnośląskiego spadek liczby wypadków z udziałem pieszych o 7,4% w stosunku do roku ubiegłego. W skali całego kraju również nastąpił spadek i wyniósł on 3,1%. Stan bezpieczeństwa na naszych drogach w tym obszarze poprawia się zatem i jest to trend, który policjanci chcieliby utrzymać.

 

Funkcjonariusze będą również kontrolować poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie w miejscach niedozwolonych, stosowanie przez pieszych elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz prawidłowe wyposażenie rowerów.

 

Policyjnych patroli w związku z działaniami można spodziewać się na ulicach: Wyszyńskiego, Kromera, Grabiszyńska, Legnicka (przy C.H. Magnolia), Armii Krajowej oraz w obrębie placów: Powstańców Śląskich, Legionów, Jana Pawła II oraz na pl. Grunwaldzkim.

 

Pośrednim celem działań jest kształtowanie świadomych i kulturalnych zachowań niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy respektują prawo i szanują prawa innych uczestników ruchu drogowego. Miejsce pełnienia służby funkcjonariuszy zostało wyznaczone w oparciu o aktualne zagrożenia wynikające z analizy stanu bezpieczeństwa, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca zagrożone dla ruchu pieszych i miejsca, w których osoby piesze nagminnie naruszają przepisy ruchu drogowego.