W dniu 18 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu po raz kolejny odbyła się narada dyrektorów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z terenu Województwa Dolnośląskiego organizowana przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Spotkanie rozpoczęła Pani Małgorzata Sandecka - Dyrektor Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, która przywitała przybyłych Gości i przekazała głos gospodarzowi miejsca - Panu Romanowi Potockiemu Staroście Powiatu Wrocławskiego. Pan Starosta w swojej wypowiedzi podkreślił, że jako osoba od lat związana z oświatą z doświadczeniem w pracy również na stanowisku nauczyciela, rozumie potrzebę i chętnie włącza się w inicjatywy mające na celu wsparcie dyrektorów jednostek oświatowych, w tym poradni, w problematyce ich codziennej pracy.

Spotkanie zostało poświęcone istotnym zagadnieniom związanym ze świadczeniem pomocy psychologiczno – pedagogicznej i roli jaką odgrywają poradnie w procesach organizowania,  monitorowania i ewaluowania działań wspierających na rzecz dzieci i młodzieży.

Gościem specjalnym była dr n. med. Pani Monika Szewczuk-Bogusławska z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Dolnośląski Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, która rozpoczęła część merytoryczną wykładem „Autyzm a całościowe zaburzenia rozwoju”. Statystyki są rzeczywiście zatrważające - wynika z nich, że w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba zachorowań wzrosła dziesięciokrotnie. Zdaniem wielu naukowców tak znaczący wzrost można tłumaczyć tym, iż obecnie autyzm jest łatwiej zdiagnozować za sprawą wzrostu świadomości zarówno lekarzy, psychologów,  jak również rodziców.

Wykład obejmował różne zagadnienia, w tym jak zdiagnozować a następnie zadbać o zdrowe funkcjonowanie dziecka ze spektrum autyzmu, wykluczać wszelkiego rodzaju lęki, zaburzenia snu, traumy które zakłócają zdrowe funkcjonowanie. Osoba z ASD ma kłopot z porozumiewaniem się, którego następstwem jest wykluczanie. Prelekcję zakończyła interesująca dyskusja, padały pytania i naturalnie odpowiedzi specjalisty.

Kolejne zagadnienia zaprezentowali:

- Pani Danuta Pietrzynka wizytator Kuratorium Oświaty, wojewódzki koordynator ds. edukacji włączającej - „Rola poradni psychologiczno-pedagogicznej w procesie organizowania, monitorowania i ewaluacji udzielanej uczniom pomocy”

- Pani Beata Paprocka-Bosy – starszy wizytator Kuratorium Oświaty - „Wybrane wyniki kontroli planowej w PPP w zakresie oceny prawidłowości współpracy poradni z przedszkolami i szkołami”;

- Pan Piotr Chłądzyński, wizytator Kuratorium Oświaty, wojewódzki koordynator ds. edukacji włączającej - „Prawidłowość orzekania zespołów orzekających działających w publicznych PPP”

Niezwykle miłym akcentem było wręczenie listów Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z podziękowaniami za owocną współpracę dla dr n. med. Pani Moniki Szewczuk-Bogusławskiej, Pana Romana Potockiego Starosty Powiatu Wrocławskiego oraz Pani Agnieszki Kosztyło–Pałys Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu wraz z uroczymi figurami drewnianymi wykonanymi samodzielnie przez młodzież z ośrodka wychowawczego nr. 1 w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym.

Wszystkim obecnym osobom serdecznie dziękujemy za przybycie.