Smog to nic innego, jak chmura zanieczyszczeń, unosząca się nad miastem. Głównym źródłem szkodliwych substancji w powietrzu jest tak zwana „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych, a także emisja komunikacyjna. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin, jak również spalanie śmieci. Jak należy postępować, aby ograniczyć niską emisję……???

Zacznijmy wszyscy od siebie. Niestety, aby poradzić sobie z problemem zanieczyszczania powietrza, smogu, konieczne jest poniesienie pewnych wydatków. Najczęściej, rozwiązaniem będzie modernizacja domowej kotłowni. Zbawienna dla zdrowia i środowiska będzie wymiana starego kotła węglowego na nowoczesny albo zmiana systemu ogrzewania na gazowy, olejowy lub elektryczny. Można się też pokusić o inwestycję w energię odnawialną. Jeśli jednak nie stać nas na żadne kompleksowe modernizacje (choć nowoczesny kocioł nie musi być wcale bardzo drogi), warto chociaż zadbać o jakość tego, co spalamy. Palenie odpadami, poza tym, że powoduje wydzielanie trujących substancji, jest także bardzo mało efektywne. Zanieczyścimy nasze otoczenie, a w domu nadal będzie zimno. W wielu województwach uchwalone zostały uchwały antysmogowe. Zapoznaj się z tymi właściwymi dla twojego miejsca zamieszkania, jak poniżej:

Uchwała – województwo dolnośląskie: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/plik.php?id=59085

Uchwała – Gmina Wrocław: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/plik.php?id=59086

Uchwała – uzdrowiska: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/plik.php?id=59087

Ponadto przez samorządy wdrażane są również programy dopłat, które mają na celu wspieranie wymiany przestarzałych kotłów. Warto się z nimi zapoznać w swojej gminie, ponieważ dzięki nim możemy dołożyć swoją cegiełkę w ratowaniu jakości powietrza, którym oddychamy wszyscy.

W ramach promocji pozytywnych postaw w zakresie ograniczania niskiej emisji Fundacja ARMAAG z siedzibą w Gdańsku zrealizowała wykonanie 6 spotów. Każdy ze spotów porusza oddzielne zagadnienie związane z przeciwdziałaniem niskiej emisji oraz zawiera przekaz dotyczący zmiany codziennych nawyków. Hasło łączące wszystkie spoty  brzmi: „Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki".

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia spotów powyżej lub na serwisie youtube oraz rozpowszechnienia wśród bliskich i znajomych.

Spoty można obejrzeć m.in. na serwisie  YouTube  (linki poniżej).

Łącznie 6 spotów https://youtu.be/g8f0uWgshRM

Spoty są również dostępne pojedynczo na serwisie YouTube:

Spot nr 1 Co to jest niska emisjahttps://youtu.be/wodZtolqqp0

Spot nr 2  Wymień piec!    https://youtu.be/7aI2AJMKajM

Spot nr 3  Zmień praktyki w ogródku!  https://youtu.be/edX_d_jDDxg

Spot nr 4 Zamień samochód na tramwaj, autobus  lub rower!   https://youtu.be/9xBU4X7baaw

Spot nr  5 Kompleksowa termodernizacja budynku  https://youtu.be/Nw0Y5kWtBOk

Spot nr  6 Oszczędzaj energię!  https://youtu.be/l-CO3K3HFJM

Zadanie jest finansowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku