Historia jest na co dzień obecna w naszym życiu, rzadko jednak zdajemy sobie z tego sprawę. Jej wielką siłę oddziaływania uświadamiamy sobie w szczególnych sytuacjach. Jest nią niewątpliwie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Siedlcu przystąpiła do projektu edukacyjnego pod nazwą „Święto Piastów Śląskich. Bolko II Mały – ostatni niezależny Piast śląski”.

Jedną z form jego realizacji był udział w wycieczce do Świdnicy, Bolkowa i Krzeszowa – miejsc związanych z życiem i działalnością książąt świdnicko-jaworskich. W dniu 2 października 2018 roku klasy szóste i siódma szkoły podstawowej oraz część klasy trzeciej gimnazjum wyjechały autokarem spod szkoły, by po niedługim czasie znaleźć się przed świdnickim Kościołem Pokoju, świątynią wzniesioną po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Uczestnicy wyjazdu zaznajomili się z dziejami budowli, poznali nietypową konstrukcję budynku (wykonany jest jedynie z drewna, gliny i słomy) oraz mogli podziwiać niezwykle kunsztowny wystrój wnętrza.

Kolejnym etapem wyprawy była katedra świdnicka, wielki gotycki gmach górujący nad miastem. Tu pani przewodnik z Biura Podróży „Wrocławianka”, która pilotowała wyprawę, opowiedziała o książętach piastowskich, którzy w średniowieczu władali tymi ziemiami. Poznaliśmy więc losy Bolka I Surowego oraz jego wnuka, Bolka II Małego. W opowieści przewijały się też postacie ich przodków: św. Jadwigi Śląskiej, Henryka Brodatego, Henryka Pobożnego czy Bolesława Rogatki.

Po krótkim spacerze po Świdnicy wyruszyliśmy do Bolkowa, by zwiedzić pozostałości jednego z zamków, jakie Bolko I wznosił dla obrony swoich ziem. Zamek, mimo że od czasów potopu szwedzkiego pozostaje w ruinie, nadal wygląda na twierdzę niełatwą do zdobycia. Mieliśmy okazję pochodzić wokół murów obronnych, a także wejść na obronną wieżę zamkową, skąd roztacza się przepiękny widok na całą okolicę. Aby znaleźć się na koronie wieży, trzeba było przecisnąć się wąską klatką schodową obok budzącego grozę lochu śmierci, do którego w średniowieczu strącano najcięższych zbrodniarzy.

Kolejny punkt na naszej trasie znajdował się w odległości czterdziestu minut jazdy autokarem. Znaleźliśmy się w Krzeszowie, gdzie za czasów książąt piastowskich powstało opactwo cystersów. Klasztor i kościół lata świetności przeżywały na przełomie XVII i XVIII wieku, i z tego okresu pochodzą barokowe budowle, które mogliśmy podziwiać. Przede wszystkim mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, wielkie, prawie puste pomieszczenie o dwóch kopułach ozdobionych malowidłami, w którym znajdują się sarkofagi książęce, między innymi Bolka I Surowego i Bolka II Małego. Na ścianach pomieszczenia można podziwiać obrazy barokowych mistrzów, a całość ozdobiona jest kolumnami i posągami postaci alegorycznych.

Niesamowite wrażenie robi także kościół, również utrzymany w stylu barokowym. Jednym z najcenniejszych elementów jego wystroju są obrazy Michała Willmanna, siedemnastowiecznego malarza, ucznia Rembrandta. Niezwykle cenną pamiątką przeszłości jest też niepozorny na pierwszy rzut oka obraz przedstawiający Matkę Boską. Niewielkie malowidło jest najstarszą w naszej części Europy, pochodzącą z XIII wieku, ikoną.

Podczas zwiedzania kolejnych zabytków coraz więcej dowiadywaliśmy się o dawnych panach tych ziem – piastowskich książętach świdnicko-jaworskich. Byli oni na ogół świetnymi gospodarzami, potrafili zadbać o rozwój gospodarczy, ale także kulturalny i religijny podległych sobie terenów.

Zwiedzanie nie ograniczało się tylko do biernego słuchania i patrzenia. Uczniowie otrzymali zadania, które mieli wykonać w grupach. Musieli – na podstawie zdobytej podczas wycieczki wiedzy – opracować zagadnienia dotyczące zarówno miejsc, jak i postaci związanych z Piastami Śląskimi. Zebrane materiały posłużą do realizacji dalszych części projektu.

Zmęczeni i nieco zmarznięci, ale zadowoleni wróciliśmy pod naszą szkołę. Wyprawa w głąb dziejów uświadomiła nam, że pamiątki przeszłości mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko uważnie patrzeć i słuchać.ŚLADAMI PIASTÓW ŚWIDNICKO-JAWORSKICH. WYCIECZKA HISTORYCZNA.