Odnowienie fragmentu ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera i dedykowanie go kobietom jest inicjatywą z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To projekt przypominający o tym, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyznał prawa wyborcze kobietom.

  • Bulwar Słoneczny będzie miejscem rekreacji, ale i upamiętnienia kobiet walczących o swoje prawa, fot. UM Wrocław

    Bulwar Słoneczny będzie miejscem rekreacji, ale i upamiętnienia kobiet walczących o swoje prawa, fot. UM Wrocław


– Spotykamy się dziś na Bulwarze Słonecznym z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że właśnie podpisaliśmy umowę na nową aranżację tego miejsca dla mieszkańców, a po drugie dlatego, że będzie to kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

I dodaje: – Bulwar Słoneczny ma być miejscem poświęconym historii przyznawania praw wyborczych kobietom w Polsce i na świecie. To projekt, który został zainicjowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania praw wyborczym kobietom. We Wrocławiu mocno to akcentowaliśmy, jednak aktualnie w kontekście społeczno-politycznym to, co teraz robimy, nabiera szczególnego znaczenia. Kobiety w Polsce walczą o swoje podstawowe prawa, już nie tylko prawa wyborcze, ale podstawowe wartości, o których w trakcie swoich przemarszów sygnalizują. Wspieram je w tej walce i bardzo się cieszę, że akurat teraz przystępujemy do realizacji tego projektu.

Drzewa, ławki i pamiątkowe tablice

Bulwar Słoneczny to teren nad Odrą, prowadzi od placu Bema do wjazdu w ulicę Henryka Probusa.

– Chcemy go wykorzystać zagospodarowując na nowo cały obszar na odcinku 370 metrów. Chodnik o powierzchni 551 m kwadratowych zostanie wyremontowany, a ponad 300 m odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni – mówi Grażyna Wojewódzka, dyrektor ds. technicznych w ZDIUM. – Nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i obchodzonym dwa lata temu okrągłym jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce

W chodniku zamontowane zostaną 162 płyty: 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. W centralnej części pojawi się  płyta o średnicy ok. 1,5 m, upamiętniająca stulecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Wizualizacja fragmentu Bulwaru Słonecznego, fot. UM Wrocławia

Jako pierwsze znajdą się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania (1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajdzie się za małym rondem zaplanowanym w bliskim sąsiedztwie placu Bema. W centrum ronda zostanie zamontowana specjalna duża okrągła tablica.

Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet: – Remont bulwaru i uznanie kobiet za patronki tego miejsca, to ważny akcent w dzisiejszych trudnych czasach. To miejsce stanie się pretekstem do opowiedzenia, jak istotna był rola kobiet w odzyskiwaniu niepodległości i budowie nowego państwa. Dzisiaj znowu walczymy o nasze prawa, wolność i godność.

Nowa aranżacja bulwaru zakłada instalację dwóch łukowatych siedzisk z betonu architektonicznego, ławek i koszy na śmieci oraz nasadzenie nowej zieleni : 55 drzew (brzozy, lipy i grusze) 1157 krzewów oraz 1500 mkw. trawnika. Na całym rewitalizowanym odcinku zamontowane będzie nowe oświetlenie.

Wizualizacje Bulwaru Słonecznego, fot. UM Wrocław

Placyk z okrągłą tablicą ma zaprojektowaną nawierzchnię w kostce granitowej, która będzie cięta i łupana, a przez to przyjazna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, podobna do tej na wózkostradzie na wrocławskim rynku. Prace potrwają do końca maja 2021 r. Ich koszt to ok. 1,6 mln. zł.

Wrocław będzie miał Rondo Praw Kobiet

Z kolejną inicjatywą, promującą prawa kobiet wyszedł Dominik Kłosowski, wrocławski radny, który proponuje, aby rondo przy ul. Szybowcowej nosiło nazwę Rondo Praw Kobiet. Wniosek został już złożony.

– Prawa kobiet są fundamentalną wartością nowoczesnego, otwartego społeczeństwa. Równość w sferze ekonomicznej, zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji i przemocy, zapewnienie praw reprodukcyjnych to wartości, które powinny łączyć wszystkie pokolenia Polaków. W 1918 roku odradzająca się Polska stanęła w awangardzie walki o prawa kobiet – walce równie aktualnej w roku 2020, którą możemy zobaczyć dziś na ulicach Wrocławia i całej Polski. Dlatego zdecydowałem się wesprzeć prawa kobiet i tym samym wyszedłem z inicjatywą, aby jedno z rond we Wrocławiu nosiło imię Praw Kobiet. Chcę przypomnieć, że prawa kobiet są prawami człowieka – dodaje Dominik Kłosowski, radny miejski Wrocławia.