Dokładnie od roku Muzeum Architektury przenosi swoje wyjątkowo bogate zbiory do cyfrowej pamięci. Wśród 5000 już zdigitalizowanych obiektów są m.in. zeskanowane projekty znakomitych polskich architektów, archiwalne fotografie, a nawet prywatna korespondencja. Całą dotychczas opracowaną kolekcję można wyszukiwać w specjalnej zakładce na stronie muzeum wpisując miasto albo nazwisko architekta. W pracy pomogła też Fundacja Katarynka, tegoroczny laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, przygotowując audiodeskrypcje. 

  • Meble gabinetowe z „Rzeźbą abstrakcyjną (1)” Katarzyny Kobro (1924), arch. Lachert Bohdan i Rafałowski Aleksander, 1926, widok perspektywiczny, meble projektowane do domu własnego Bohdana Lacherta


Poznajmy znakomitych architektów

Projekty architektów międzywojennych i powojennych – Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy (Zobaczcie, jak wyglądają legendarne projekty Bohdana Lacherta), Macieja Nowickiego (stażysta Le Corbusiera, autor m.in. Dorton Arena w Raleigh w Karolinie Północnej), Andrzeja Frydeckiego (który zaprojektował budynek Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej), Marii i Witolda Molickich (architektów wrocławskiego Szczepina), Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego (projektanta m.in. Osiedla A w Nowych Tychach), Stefana Müllera (autor m.in. projektu charakterystycznego parkingu wielopoziomowego przy ul. Szewskiej) i wielu innych.

Ośrodek wypoczynkowy w Szklarskiej Porębie, arch. Molicki Witold Jerzy, 1967, elewacja boczna (wariant) 

Nie znajdziemy wśród zdigitalizowanych projektów, szkiców, czy fotografii prac projektów m.in. Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, architektki m.in. słynnych Sedesowców, ale to świadomy zabieg. Rozsławiona już także w Nowym Jorku dziś nie wymaga specjalnej promocji. Zespół Muzem Architektury chce natomiast przybliżyć sylwetki często mniej znanych postaci, a przy okazji zaskoczyć pasjonatów, że ma ich projekty w swoich zbiorach.

Jak korzystać ze zbiorów

Wyszukiwarkę zbiorów znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Architektury w głównym menu, w zakładce Kolekcja. W wyszukiwarce wpisujemy nazwisko interesującego nas architekta albo miasto, którego architetoniczne archiwalia nas interesują. Wyszukiwarka podpowiada też wiele nazwisk, co dla niewtajemniczonych jest świetnym sposobem na poznanie historii polskiej architektury XX-wiecznej.   

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Do akcji digitalizacji zbiorów Muzeum Architektury włączyła się Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka, która pokazuje świat niewidomym i opowiada o nim głuchoniemym. Przy wybranych materiałach (ok. 200) można uruchomić właśnie funkcję audiodeskrypcji (technika opisywania m.in. obrazów dla osób z dysfunkcją wzroku), a fotografie i ich opisy można też powiększyć, co jest szczególnie cenne dla osób niedowidzących.

Zakładkę KOLEKCJA, czyli baza najciekawszych obiektów z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu to efekt wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Warto dodać, że wrocławskie muzeum jest drugim, po warszawskim Muzeum Narodowym, które zdigitalizowało tak pokaźną liczbę swoich zbiorów.