UM Wrocław: Be Together myśleć, tworzyć, bawić się

3 min czytania

Idea projektu integracyjnego zrodziła się w roku 2016. Paulina Anna Galanciak, pracująca wówczas w Stowarzyszeniu Kultury Teatralnej Pieśń Kozła” (gdzie w latach 2016-2018 rozwinęła podobny projekt pn. Brave Together), nawiązała dialog z przedstawicielami Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej oraz Stowarzyszeniem Ostoja” na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Agnieszką Cichoszewską, Sebastianem Kosterą i Ewą Budnik.

Przeprowadzili oni wiele rozmów z terapeutami, ośrodkami kultury, a także potencjalnymi uczestnikami działań integracyjnych. Dzięki temu doszło do wypracowania podstawowych założeń projektu i zaplanowania jego przebiegu. Jest on oczywiście aktualizowany i ulepszany na podstawie doświadczeń kolejnych edycji.

Być razem mimo różnic

W 2019 r. projekt został ochrzczony” nazwą Be Together i trafił pod skrzydła Fundacji TIFF Collective. Tworzy go zespół w składzie: Paulina Anna Galanciak, Ewa Budnik, Agata Obłąkowska, Mikołaj Woubishet, Jerzy Mossakowski, Maciej Bujko i Agnieszka Smutek. Artystyczno-integracyjne przedsięwzięcie jest rozwijane nie tylko we Wrocławiu, ale też w Wałbrzychu i Katowicach.

Poznaj wszystkie osoby zaangażowane w projekt.

Od 2019 r. Be Together otrzymuje finansowe wsparcie od gminy Wrocław oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To, jak uczestnicy angażują się w projekt dzięki czemu nieustannie on ewoluuje pokazuje, że Be Together jest potrzebny, daje dużo radości i wzruszeń, jego organizatorzy zaś, oprócz oczywistej satysfakcji, zdobywają wciąż nowe doświadczenia.

Od początku naszym celem było świadome otwieranie się na drugą osobę podkreślają. Towarzyszyła nam wiara, że każdy zasługuje na szacunek i wsparcie. Do integracji wykorzystujemy różne narzędzia artystyczne, aby sprawdzać, która forma najlepiej służy burzeniu barier i budowaniu relacji międzyludzkich.

Jednym z podstawowych założeń Be Together jest długotrwałość efektów tego projektu. Każda edycja trwa ponad pół roku, co pozwala prowadzącym i uczestnikom na poznanie swoich zalet, niedoskonałości, przyzwyczajeń i umiejętności. Równie ważnym aspektem jest próbowanie nowych narzędzi artystycznych, które są wykorzystywane do integracji grupy.

Warsztaty trwają od maja do lipca, potem od września do listopada. Podczas wakacji uczestnicy biorą udział w różnych wydarzeniach kulturalnych Wrocławia w tym roku może to być, zważywszy na pandemię, niejako ograniczone, podobnie jak zwyczajowy wspólny, wyjazdowy weekend, gdy można razem spędzić czas w luźniejszej atmosferze.

Jesienią przygotowywany jest finał, który odbywa się w listopadzie. Potem powstaje poprojektowa publikacja.

Paulina Anna Galanciak twórczyni projektu, opiekunka merytoryczna całości, to animatorka kultury, fotografka, kuratorka. W 2018 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej. Finalistka IV Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Zaangażowana w tworzenie międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival, przestrzeni rozwoju przez sztukę TIFF Center i projektów edukacyjnych TIFF Academy zarówno jako kuratorka, inicjatorka, jak i koordynatorka. Jest również współtwórczynią projektu Zmapuj Siebie wspomagającego dziewczyny i kobiety w mapowaniu swoich możliwości i świadomym decydowaniu o swojej przyszłości. Prowadziła liczne warsztaty artystyczne i społeczne.

Od 2020 r. wraz z partnerem prowadzi inicjatywę Wytchnienie, opartą na pracy z ciałem, oddechem i naturą.

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/be-together-edycja-2021

Autor: krystian