Wrocławska „Żyjnia”, czyli miejsce spotkań, współczesny, otwarty salon miejski wydarzeń galerii Dizajn BWA (przy ul. Świdnickiej) w drugim etapie prestiżowego konkursu o nagrodę New European Bauhaus Prize. Wyróżniane są przykłady rozwiązań, które najlepiej wpisują się w ideę zrównoważonego projektowania. 

  • „Żyjnia” w Dizajn BWA Wrocław przy Świdnickiej 2/4; fot. Alicja Kielan


Żyjnia, czyli miejskie sanatorium

„Żyjnia” zachwyciła jurorów Nowego Europejskiego Bauhausu w kategorii  „Wymyślone na nowo miejsca spotkań i interakcji”. 

Czym jest otoczone roślinami miejsce w samym centrum miasta, przy Świdnickiej 2/4? Realizacją idei miejskiego sanatorium, dostępnego dla wszystkich, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk.

Z tą różnicą, że zamiast wód leczniczych mamy napary z ziół i krany z miejską wodą, relaksujące inhalacje olejkami z geranium i...terapię dźwiękową (pejzaż dźwiękowy sanatorium w Świeradowie-Zdroju, a dla eksperymentatorów jest bogata kolekcja utworów autorstwa Czarnego Latawca dla wielokanałowego nagłośnienia).

Rezyliencja (zdolność przystosowywania się do zmieniających się warunków i odzyskiwania sił w obliczu społecznych zakłóceń, konfliktów, klęsk żywiołowych, epidemii, katastrof) jest głównym terminem programu edukacyjnego i społecznego „Żyjni”.

Nowy Bauhaus dla Zielonego Ładu

Konkurs New European Bauhaus Prize odbywa się po raz pierwszy, a jego pomysłodawcami są architekci, inżynierowie, projektanci, artyści, naukowcy i przedsiębiorcy działający w ruchu Nowy Europejski Bauhaus. 

Celem pierwszego, legendarnego Bauhausu, który w okresie międzywojennym oznaczał i szkołę rzemiosła artystycznego i (potem) kierunek w architekturze, było dążenie do maksymalnej funkcjonalności, ale uwzględniającej też przesłanki psychologiczne. Architekci pracowali też nad regulacją relacji między krajobrazem, przyrodą, techniką a człowiekiem.

Z kolei Nowy Europejski Bauhaus jest ruchem na rzecz zrównoważonego projektowania, a wiedza naukowa, technologie, kulturę i sztukę służą  projektowaniu, które jest przyjazne dla środowiska, dostosowane do lokalnych potrzeb i dostępne dla każdego.

Celem jest Europejski Zielony Ład, czyli osiągnięcie przez Europę neutralności klimatycznej maksymalnie do 2050 roku, czy gospodarka o obiegu zamkniętym, w której produkuje się minimum odpadów i przeciwdziała degradacji różnorodności biologicznej.

Głosowanie dla zarejestrowanych do 18.06

Na „Żyjnię” głosować mogą, poprzez stronę Votes/NEW EUROPEAN BAUHAUS, osoby, które do 31 maja zapisały się na newsletter Nowego Europejskiego Bauhausu. Głos oddajemy do piątku, 18 czerwca do godz. 23:59.

W trzecim etapie konkursu jury wyłoni zwycięzców w każdej kategorii, którzy otrzymają 30 000 euro oraz pakiet promocyjny.