Prawnik w firmie. Dlaczego warto?

Dobry znawca prawa jest w firmie niezwykle potrzebny. Biorąc pod uwagę ciągle zmieniające się zawiłe polskie prawo, wydaje się uzasadnione, by korzystać z opieki osoby wykształconej i wyspecjalizowanej w dziedzinie, na której myśl każdy przeciętny Polak dostaje białej gorączki.

Prawnik w firmie

Jeśli prowadzimy biznes, wiemy, że nasza działalność musi pozostawać w zgodzie z literą prawa. Przedsiębiorcy pragną realizować cele, oferując konsumentom określone towary bądź usługi, nie mają zaś czasu na śledzenie zmieniających się paragrafów, analizowanie ich, interpretowanie, zwłaszcza że są one napisane zawiłym językiem, z którym trudność będą mieć nawet osoby z wykształceniem wyższym. Dlatego warto pomyśleć nad zatrudnieniem pracownika – na część etatu lub cały etat w zależności od wielkości firmy i naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli chcemy uzyskać informacje w konkretnych kwestiach, negocjować umowy, prowadzić dokumentację, przygotowywać pisma i wnioski z myślą o zdobyciu dofinansowań, wiedzieć, kim jest komandytariusz w spółce komandytowej, rozwiązać problemy związane z kadrami, warto zwrócić się do kancelarii zajmujących się obsługą średnich i dużych przedsiębiorstw.

Zakres obowiązków prawnika pracującego dla biznesu

Do podstawowych czynności spoczywających na barkach osoby zatrudnionej na tym stanowisku należą:

  • Udzielanie porad w zakresie prawa gospodarczego, finansowego, administracyjnego i międzynarodowego;
  • Pomoc w zakresie spraw związanych z windykacją;
  • Sporządzanie dokumentów;
  • Weryfikowanie umów;
  • Kontakty z notariuszem;
  • Pomoc w powoływaniu członków zarządu;
  • Reprezentowanie interesów przedsiębiorstwa w przypadku jego udziału w postępowaniu sądowym.

Duże firmy korzystają z usług pracowników działów prawnych, średni przedsiębiorcy mogą zaś podejmować krótko lub długoterminową współpracę z kancelariami.

Po czym poznać dobrego prawnika?

Przed nawiązaniem współpracy, dobrze jest prześwietlić daną kancelarię lub prawnika. Warto zapoznać się z opiniami internautów, a także dokładnie sprawdzić stronę internetową, na której kancelaria ogłasza swe usługi. Usługi dla biznesu są dość specyficzne – szukajmy prawników gotowych służyć nam w zakresie prawa spółek, prawa pracy, zakładania spółek, opieki prawnej IT, biznesu dla cudzoziemców, windykacji, a nawet upadłości i restrukturyzacji.

Naczelnymi cechami osób i podmiotów zatrudnionych na tym stanowisku są uczciwość, transparentność i odpowiedzialność. Trudno bowiem wyobrazić sobie ludzi, którzy wykorzystują swą wiedzę na szkodę klientów. Nie zapominajmy, że mówimy o dziedzinie będącą w dalszym ciągu domeną ludzi elitarnie wykształconych. Umiejętność szukania w kodeksach, analiza i interpretacja kruczków dają olbrzymią przewagę, toteż ze strony klienta wiążą się z olbrzymim zaufaniem, którego prawnikom nie wolno zawieść.

Inną cechą jest wysoka kultura osobista. Cierpliwość, życzliwość, a także empatyczne podejście do problemów przedsiębiorcy są podstawą dobrej komunikacji między obiema stronami.