Sparaksis – egzotyczna roślina cebulowa dla doświadczonych ogrodników

Sparaksis to dekoracyjna roślina cebulowa, która została sprowadzona z gorącej Afryki. Jest ona uprawiana na całym świecie ze względu na bardzo efektowne kwiatostany. Zanim kupimy cebule sparaksis powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tej roślinie, gdyż jest ona dość wymagająca w uprawie.

Sparaksis – podstawowe informacje

Sparaksis jest to roślina cebulowa, która zaliczana jest do rodziny kosaćcowatych. Jest ona spokrewniona między innymi z irysem, kroksmią, tritonią czy mieczykiem. W naturalnych warunkach można ją spotkać wyłącznie na kontynencie afrykańskim (a konkretnie w Afryce Południowej). Współcześnie jest ona popularną rośliną uprawną na całym świecie. Roślina posiada grubą, nierozgałęzioną (lub rozgałęzioną u podstawy) łodygę, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet do 40 centymetrów wysokości. Liście rośliny są intensywnie zielone, grube, mieczowate. Częścią podziemną jest cebula. Około lipca z cebuli wyrasta długi pęd kwiatostanowy, na którego szczycie znajduje się luźny pęd kwiatostanowy. Może on zawierać od 1 do nawet 9 kwiatów. Kwiaty sparaksis w zależności od odmiany mogą być jednokolorowe (na przykład śnieżnobiałe), dwubarwne, a nawet trójbarwne. Okres kwitnienia jest uzależniony od odmiany rośliny. Zazwyczaj ma miejsce od maja do lipca. Sparaksis nie posiada odporności na mróz (jest w stanie wytrzymać spadki temperatury do -5 stopni Celsjusza). Z tego względu cebule tej rośliny należy wykopać jesienią. Sparaksis jest chętnie wykorzystywany przez florystów jako kwiat cięty.

Sparaksis – jak wygląda uprawa tej rośliny w polskim ogrodzi

Sparaksis to roślina, która może być uprawiana na rabatach kwiatowych, a także w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Jest to roślina dość trudna w uprawie, dlatego wybierają ją przede wszystkim doświadczeni ogrodnicy.

Należy mieć świadomość, że choć sparaksis wywodzi się z Afryki, najlepiej czuje się w temperaturach umiarkowanych. Dzieje się tak dlatego, że roślina w naturalnych warunkach rozwija się w porze deszczowej. Jednocześnie starajmy się wybrać stanowisko widne, gdyż roślina nie lubi cienia.

Idealne podłoże dla sparaksis musi być zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, a także umiarkowanie wilgotne.

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby sadzić cebule do gruntu w kwietniu. Cebule należy umieścić w glebie na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.

Sparaksis nie przetrwa zimy w polskim ogrodzie, dlatego po zakończeniu kwitnienia należy wykopać cebule i umieścić je w ogrzewanym pomieszczeniu. Najlepiej jest je umieścić w ażurowych pojemnikach i przysypać warstwą torfu.

Sparaksis – jakie zabiegi pielęgnacyjne są jej potrzebne

Sparaksis rozwija się w porze deszczowej, dlatego potrzebuje regularnego podlewania. Bardzo ważnym zabiegiem jest także nawożenie. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać nawóz do roślin kwitnących, który zawiera dużą ilość potasu i fosforu. Pamiętajmy także o odchwaszczaniu, a gdy jest taka potrzeba – również o spulchnianiu gleby.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule sparaksis?

Najlepsze cebule sparaksis mają co najmniej 4 centymetry średnicy. Tylko z takich cebul wyrosną zdrowe i dorodne rośliny. Gdy kupujemy cebule sparaksis w sklepie stacjonarnym, koniecznie sprawdźmy czy nie są one uszkodzone, nie mają przebarwień. W przypadku składania zamówienia przez internet nie możemy obejrzeć cebul i wybrać tych najbardziej wartościowych. Warto jest wówczas polegać na renomowanych, polskich producentach, których nie stać na sprzedawanie towaru słabej jakości. Pamiętajmy również, żeby przed posadzeniem sprawdzić termin ważności cebul