Budowa lwiarni we Wrocławskim Zoo nabiera tempa: Odkryj afrykańskie inspiracje
Sercem Afryki w samym centrum Wrocławia – tak już niedługo będzie można nazwać nową lwiarnię rosnącą na terenie wrocławskiego zoo. Inwestycja obejmująca nie tylko budowę nowoczesnego pawilonu dla zwierząt, ale także renowację historycznych miejsc, dostarczy mieszkańcom i turystom niezapomnianej podróży na czarny ląd, nie wychodząc poza granice miasta.
  • W miejsce dawnych wybiegów dla lwów wrocławskie zoo zyska nową, nowoczesną lwiarnię.
  • Trio okrągłych budynków z stożkowatymi dachami przeniesie zwiedzających w klimat afrykańskiej wioski.
  • Stara Lwiarnia, zabytek z 1948 roku, zostanie zachowana i odnowiona.
  • Lwica Okavango tymczasowo przeniesiona, by wkrótce powitać nowych towarzyszy.
  • Otwarcie nowej lwiarni planowane na wiosnę 2024 roku.
  • Inwestycja realizowana przez TOM-INSTAL sp. z o.o., obejmuje również remont wybiegu zewnętrznego i zagospodarowanie przestrzeni wokół pawilonu.

Zwiedzający wrocławskie zoo niebawem będą mieli okazję doświadczyć kawałka Afryki, dzięki nowemu projektowi, który z każdym dniem nabiera realnych kształtów. W miejscu dawnego wybiegu dla lwów, tuż przy głównym wejściu, powstaje nowa lwiarnia, która swoją architekturą ma imitować afrykańską wioskę.

"Wszystko będzie wyglądać jak afrykańska wioska, dachy będą pokryte trzciną. W tym miejscu poczujecie się jak w Afryce" – mówi Paweł Kurzydło, edukator zoo Wrocław.

Historyczna stara Lwiarnia, będąca świadkiem historii, nie zostanie zapomniana. Obiekt, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla miasta, zostanie odnowiony i zachowany dla przyszłych pokoleń. Tymczasem lwica Okavango, obecnie jedyna mieszkańka zoo z rodziny kotowatych, oczekuje na nowych przyjaciół. Wkrótce zoo ma się wzbogacić o nowe lwy i surykatki, które znajdą swój nowy dom na terenie inwestycji.

Rozpoczęta we wrześniu budowa, według planu ma zakończyć się wiosną przyszłego roku. Realizacja projektu leży w rękach firmy TOM-INSTAL sp. z o.o., która odpowiada także za remont wybiegu zewnętrznego dla lwów i surykatek, a także za kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni wokół nowego pawilonu.

Nowa lwiarnia w wrocławskim zoo wydaje się być mostem łączącym historię z nowoczesnością, pozwalającym na bliskie spotkania z afrykańską fauną, bez potrzeby opuszczania granic Wrocławia. To obiecująca perspektywa zarówno dla mieszkańców miasta, jak i przyjezdnych, poszukujących unikalnych doświadczeń blisko natury.


Źródło: UM Wrocław