Odrodzenie legendy: Dom Kultury
W sercu miasta, tam gdzie historia spotyka nowoczesność, renesans przeżywa dawny ośrodek kulturalny „Pafawag”. Odrestaurowany i przywrócony mieszkańcom pod nowym szyldem „Nowy Pafawag” znów staje się przestrzenią pełną życia i sztuki. Zapraszamy na weekend pełen atrakcji, który oficjalnie otworzy nowy rozdział tej wyjątkowej miejskiej przestrzeni.
  1. Otwarcie „Nowego Pafawagu” zaplanowano na weekend 22-24 marca 2024, z uroczystym rozpoczęciem w piątek o 18.00.
  2. Program otwarcia obejmuje między innymi nadanie sali widowiskowej imienia Wacława Szpakowskiego i prezentację muralu autorstwa Jakuba Kamińskiego.
  3. W sobotę przewidziano warsztaty rodzinne, w tym projektowanie osiedla z Kasią Bury oraz tworzenie bomb nasionnych i kwietników.
  4. Niedzielne wydarzenia to spektakl teatralny dla dzieci oraz spacer osiedlowy z przewodnikiem, ukazujący historię Nowego Dworu.

Dawny Dom Kultury „Pafawag”, znany mieszkańcom od 1952 roku, przeszedł długą drogę od czasów swojej świetności, przez momenty zapomnienia, aż po dzisiejsze odrodzenie. W miejscu, które kiedyś tętniło życiem kulturalnym miasta, po transformacji ustrojowej, znalazły się różnorodne przedsięwzięcia, od hurtowni owoców po wulkanizację opon. Teraz, dzięki staraniom miasta i pasjonatów kultury, „Nowy Pafawag” ma ambicje stać się sercem kulturalnym zachodniej części miasta.

Elwira Szwedo-Mazurkiewicz, dyrektor „Nowego Pafawagu” podkreśla, że nowoczesny i kolorowy neon, który zastąpił stary napis CKWZ, ma zachęcać mieszkańców do odwiedzin. „Myślę, że wygląda ciekawie, nowocześnie, kolorowo, tak, by zachęcała ludzi, by do nas wstąpić” – mówi z entuzjazmem.

Program otwarcia „Nowego Pafawagu”

Weekend otwarcia rozpocznie się uroczystościami w piątek o godzinie 18.00, podczas których nastąpi oficjalna zmiana nazwy oraz nadanie sali widowiskowej imienia Wacława Szpakowskiego. Goście będą mieli okazję zobaczyć finisaż wystawy „Kowalscy potrzebują kultury” oraz specjalnie przygotowaną projekcję animacji filmowej o historii „Pafawagu”. Oprawa muzyczna wieczoru to występ Łukasza Szymańskiego, który zagra standardy muzyki popularnej i jazzowej w własnych aranżacjach.

Sobota to dzień skierowany do rodzin. Od godziny 11.00 odbędą się warsztaty rodzinne, w tym twórcze zajęcia z projektowania osiedla oraz warsztaty ekologiczne. Wiek uczestników nie jest ograniczony, co sprzyja integracji pokoleń i wspólnemu spędzaniu czasu.

Niedziela zaoferuje spektakl teatralny „ŚWINKI 3 – PEPA, MELA, KWI” o godzinie 11.00, biletowany w cenie 30 zł. Dla wszystkich, którzy chcą zgłębić historię Nowego Dworu, o godzinie 15.00 odbędzie się spacer osiedlowy z przewodnikiem. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak zmieniał się ten fragment miasta i jakie historie kryje.

Odrodzenie „Nowego Pafawagu” to nie tylko powrót do korzeni kulturalnych tego miejsca, ale również świadectwo zmian, jakie przeszło miasto. To przestrzeń, która ma ambicję być mostem łączącym przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością, a przede wszystkim – mieszkańców z kulturą.


Źródło: UM Wrocław