UM Wrocław: Czy energia może być dobrem wspólnym? Nowe spojrzenie na obywatelstwo energetyczne.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest mieć wpływ na produkcję energii, którą na co dzień konsumujemy? Najnowsze badania wskazują na rewolucyjne zmiany w podejściu do energii, które mogą nas wszystkich dotyczyć.
  • Obywatelstwo energetyczne jako nowy model zarządzania energią.
  • Współodpowiedzialność społeczności za produkcję energii.
  • Wyzwania i potrzeby związane z produkcją energetyczną na poziomie lokalnym.
  • Rola wspólnot energetycznych w zrównoważonym rozwoju.

Podczas ostatniego spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym, eksperci przedstawili wyniki projektu badawczego EC2, realizowanego w ramach programu Horyzont 2020. Zdaniem naukowców, konieczna jest zmiana w myśleniu o energii - od centralnego systemu produkcji do modelu opartego na wspólnotach energetycznych i obywatelstwie energetycznym.

Co to jest obywatelstwo energetyczne?

Koncepcja obywatelstwa energetycznego zakłada, że dostęp do energii powinien być traktowany jako dobro publiczne, a nie tylko towar na rynku. Dr hab. Piotr Szymański, ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wyjaśnia: "Tworzenie małych wspólnot, które samodzielnie produkują energię na własne potrzeby, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia obciążeń dla wielkich sieci energetycznych i zwiększyć poziom autokonsumpcji energii."

Dlaczego potrzebujemy zmian w produkcji energii?

Globalizacja produkcji energii przynosi szereg wyzwań, w tym kryzysy klimatyczne i energetyczne. Dr hab. Bożena Ryszawska, kierownik projektu EC2, podkreśla: "Lokalne wspólnoty mogłyby efektywnie zarządzać własnym zapotrzebowaniem na energię, co w efekcie zmniejszyłoby koszty i zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne."

Przykłady i wspieranie wspólnot energetycznych

W Europie wspólnoty energetyczne są coraz bardziej popularne. Piotr Szymański wskazuje, że w Austrii funkcjonuje ich ponad 300, a w Niemczech 1700. W Polsce jest to nadal nowość, ale przykłady takie jak Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe pokazują, że jest to kierunek, który może przynieść korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.

Model one-stop-shop, czyli miejsce, gdzie można uzyskać wszystkie informacje o tworzeniu i prowadzeniu wspólnot energetycznych, może być kluczowy w promowaniu tego typu inicjatyw w Polsce. "Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w Austrii i mogą stanowić inspirację dla naszego kraju," dodaje Szymański.

Obywatelstwo energetyczne i wspólnoty energetyczne to nie tylko sposób na obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, ale także na stworzenie bardziej zrównoważonej i zaangażowanej społeczności, która ma realny wpływ na swoje środowisko życia.
Wg inf z: UM Wrocław