Rowerowy Maj we Wrocławiu zachęca dzieci do bezpiecznej jazdy i zabawy

Wrocław rozkręca Rowerowy Maj czas na aktywne poranki z rowerem, hulajnogą lub rolkami! Ponad 170 szkół i przedszkoli już dołączyło do akcji, która nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale także uczy bezpieczeństwa i ekologii. Sprawdź, jak przygotować swoje dziecko na tę wyjątkową przygodę i dlaczego warto zostawić samochód w garażu.
- Wrocławskie szkoły i przedszkola stawiają na ruch na świeżym powietrzu
- Jak zadbać o bezpieczeństwo młodych rowerzystów i rolkarzy we Wrocławiu
- We Wrocławiu ruch to zdrowie i lepsza jakość życia dla całej rodziny
- Łącz komunikację miejską z hulajnogą wygodne rozwiązanie dla mieszkańców Wrocławia
Wrocławskie szkoły i przedszkola stawiają na ruch na świeżym powietrzu
Maj to miesiąc, kiedy we Wrocławiu dzieciaki masowo sięgają po rowery, hulajnogi i rolki, by codziennie dojeżdżać do swoich placówek. W tegorocznej edycji Rowerowego Maja bierze udział aż 178 instytucji edukacyjnych 75 szkół podstawowych oraz 103 przedszkola. To świetna okazja, by zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej i pokazać im, że podróż do szkoły może być nie tylko szybka, ale też pełna frajdy.
Rodzice odgrywają tu kluczową rolę to oni decydują o udziale dziecka w akcji i dbają o jego bezpieczeństwo. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach: dzieci starsze niż 10 lat powinny posiadać kartę rowerową i znać podstawowe przepisy ruchu drogowego. Młodsze mogą korzystać z chodników pod opieką dorosłych, traktując je jak piesi. Wspólne ćwiczenia jazdy to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim sposób na zwiększenie pewności siebie i bezpieczeństwa maluchów.
Najistotniejsze jednak jest nastawienie. Warto, przynajmniej na czas trwania akcji, zostawić samochód w garażu i samemu wsiąść na rower czy to razem z dzieckiem w drodze do szkoły, czy w drodze do pracy. Uczmy dzieci, dając dobry przykład!” podkreśla Urszula Jagielnicka z Zespołu ds. Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak zadbać o bezpieczeństwo młodych rowerzystów i rolkarzy we Wrocławiu
Bezpieczeństwo podczas jazdy to podstawa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie kaski muszą być dobrze dopasowane i prawidłowo założone. Kask powinien spoczywać nisko na czole, około 2 cm nad brwiami, a paski regulacyjne tworzyć literę V” przy uszach. Pasek pod brodą musi być na tyle ciasny, by można było wsunąć pod niego dwa palce tylko wtedy zapewni skuteczną ochronę.
Regularne wspólne treningi z dzieckiem pomagają utrwalić zasady bezpiecznej jazdy i uczą przewidywania sytuacji na drodze. Nawet jeśli pociecha świetnie radzi sobie sama, warto poświęcić czas na wspólne wycieczki to także doskonała okazja do budowania więzi rodzinnych.
We Wrocławiu ruch to zdrowie i lepsza jakość życia dla całej rodziny
Aktywne przemieszczanie się po mieście to nie tylko korzyści dla kondycji fizycznej dzieci. Jazda rowerem czy hulajnogą pozwala odkrywać okolice z nowej perspektywy, rozwija zmysł obserwacji oraz sprzyja rozmowom między rodzicami a dziećmi. To również sposób na uniknięcie stresu związanego z korkami oraz realny wkład w poprawę jakości powietrza we Wrocławiu.
Zachęcając dzieci do codziennego ruchu uczymy je zdrowych nawyków na całe życie. Pobyt na świeżym powietrzu wzmacnia odporność organizmu i przeciwdziała problemom zdrowotnym związanym z siedzącym trybem życia oraz nadmiernym korzystaniem z samochodu.
Łącz komunikację miejską z hulajnogą wygodne rozwiązanie dla mieszkańców Wrocławia
Dla tych rodzin, które mają dalej do szkoły lub przedszkola, Rowerowy Maj oferuje możliwość łączenia jazdy na hulajnodze z przejazdem komunikacją miejską. We Wrocławiu dzieci korzystają z autobusów i tramwajów za darmo to duże ułatwienie dla rodziców planujących codzienne trasy.
Warto sprawdzić dostępność linii MPK dowożących do wybranych placówek edukacyjnych i wykorzystać ten komfortowy sposób podróżowania. Dzięki temu nawet dłuższe dystanse nie będą przeszkodą w aktywnym dotarciu do szkoły czy przedszkola.
Więcej informacji o tegorocznej edycji Rowerowego Maja można uzyskać bezpośrednio w placówkach uczestniczących w kampanii lub w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Źródło: Urząd Miasta we Wrocławiu
Autor: krystian