Skwer Scharouna we Wrocławiu zyskał nowe życie dzięki zielonej rewitalizacji

3 min czytania
Skwer Scharouna we Wrocławiu zyskał nowe życie dzięki zielonej rewitalizacji

Wrocław zyskuje nową przestrzeń, która łączy pokolenia i zmienia miejską rzeczywistość. Skwer Scharouna to nie tylko zielona oaza, ale także miejsce pełne aktywności, które powstało dzięki wyjątkowej współpracy mieszkańców, samorządu i deweloperów. Sprawdź, jak zmienia się Wrocław na lepsze dzięki inwestycjom w zieleń!

  • Skwer Scharouna we Wrocławiu miejscem spotkań i rekreacji
  • Wrocławianie razem tworzą zielone przestrzenie miasta
  • Zielony Wrocław inwestuje miliony w nowe parki i zieleńce
  • Zieleń rośnie nawet przy ruchliwych arteriach Wrocławia

Skwer Scharouna we Wrocławiu miejscem spotkań i rekreacji

Nowo otwarty skwer Scharouna to przestrzeń zaprojektowana z myślą o wszystkich mieszkańcach Wrocławia od najmłodszych po seniorów. Znajdują się tu nowoczesne place zabaw z bezpieczną nawierzchnią, które przyciągają dzieci w różnym wieku. Dla fanów sportu przygotowano boisko do piłki nożnej z systemem nawadniania oraz boisko do koszykówki. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą korzystać ze strefy street workout oraz ścianki wspinaczkowej.

Nie zabrakło również miejsca na relaks hamaki i tarasowe siedziska tworzą przyjazną atmosferę do odpoczynku pośród zieleni. Dla osób lubiących gry zespołowe dostępny jest tor do bule, który zachęca do integracji i wspólnej zabawy.

Wrocławianie razem tworzą zielone przestrzenie miasta

Realizacja skweru była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu stron projekt powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, a wsparcie finansowe zapewniła Rada Osiedla Leśnica oraz lokalni deweloperzy, którzy coraz częściej angażują się w rozwój otoczenia swoich inwestycji.

Koszt całej inwestycji wyniósł 6,5 miliona złotych, a prace podzielono na dwa etapy pierwszy zakończono w 2024 roku, drugi właśnie dobiegł końca. Rafał Wawryk, lider projektu WBO, podkreśla:

Cieszę się każdego dnia widząc, jak dzieci i młodzież korzystają z tego skweru. Jest on odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców.

Radny Robert Suligowski dodaje:

Współpraca popłaca! Odejście deweloperów od myślenia, że tu jest koniec mojej działki i dalej mnie nic nie interesuje, pozwala stworzyć ciekawą, atrakcyjną przestrzeń.

Zielony Wrocław inwestuje miliony w nowe parki i zieleńce

Skwer Scharouna to tylko jedna z wielu inicjatyw mających na celu zazielenienie miasta. W nadchodzącym roku miasto przeznaczy na ten cel ponad 55 milionów złotych. W planach są m.in. rozpoczęcie budowy parku Idzikowskiego rozległego terenu zielonego o powierzchni ośmiu hektarów oraz kontynuacja prac nad rozbudową parku Swojczyckiego Smoczego Uroczyska.

Trwa również remediacja parku Mieszczańskiego w centrum miasta oraz sadzenie kolejnych drzew w Ogrodach Szczytnickich, gdzie już posadzono ponad 500 nowych okazów roślinności. Prace nad zazielenieniem obejmują także rynek główny Wrocławia.

Dodatkowo powstają mniejsze zieleńce przy ulicach Rumiankowej, Stysia i Orzechowej, a kolejne tereny zielone są projektowane przy ulicy Szybowcowej oraz w parku Lechitów.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Jacek Mól informuje o planach zagospodarowania miejskich przestrzeni:

Przy ul. Suchej powstanie ogród deszczowy o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych z pergolami, ławkami i zdrojem wody pitnej. Ruszamy także z budową parku kieszonkowego przy Powstańców Śląskich, który również zyska ogród deszczowy, łąkę kwietną oraz nowe nawierzchnie wraz z miejscami wypoczynku. Finał prac planujemy latem.

Zieleń rośnie nawet przy ruchliwych arteriach Wrocławia

Wrocław konsekwentnie zwiększa ilość terenów zielonych nie tylko w parkach czy osiedlach, ale także wzdłuż głównych ulic takich jak Legnicka, Lotnicza czy Powstańców Śląskich. Obecnie aż 41 procent powierzchni miasta stanowią tereny zielone to m.in. parki, zieleńce oraz obszary nadrzeczne.

Dzięki temu prawie 84 procent mieszkańców ma dostęp do zielonych przestrzeni w promieniu 300 metrów od swojego domu. W ścisłym centrum ta liczba wzrasta do imponujących 95 procent.

Tak dynamiczny rozwój zieleni miejskiej sprawia, że Wrocław staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia zarówno dla ludzi, jak i dla dzikich zwierząt oraz owadów.

Na podstawie: UM Wrocław

Autor: krystian