Leśnica zmienia się na naszych oczach Pierwsza narada o mobilności

Leśnica staje przed wielką szansą na zmiany! Mieszkańcy spotkali się, by wspólnie wypracować pomysły na poprawę komunikacji i przestrzeni osiedla. Czy to początek nowej ery dla największej dzielnicy Wrocławia?
- Leśnica w centrum uwagi mieszkańców podczas pierwszej narady sąsiedzkiej
- Leśnica największe osiedle Wrocławia z unikalnym charakterem i wyzwaniami
- Mieszkańcy wskazują kluczowe miejsca wymagające zmian w Leśnicy
- Konsultacje społeczne będą kontynuowane każdy może mieć wpływ na przyszłość Leśnicy
Leśnica w centrum uwagi mieszkańców podczas pierwszej narady sąsiedzkiej
W niedzielne popołudnie w szkole przy ulicy Krępickiej zebrała się grupa mieszkańców Leśnicy, aby rozpocząć rozmowy o przyszłości swojego osiedla. Tematem przewodnim była mobilność kwestia, która wzbudza najwięcej emocji i jednocześnie stanowi fundament dalszych działań rewitalizacyjnych.
Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych, bez konieczności wcześniejszych zapisów, co podkreślało chęć jak najszerszego zaangażowania mieszkańców. Kolejne narady zaplanowano na 25 maja , kiedy to dyskusja skupi się na przestrzeniach publicznych i zieleni, oraz na 15 czerwca , gdy poruszone zostaną tematy edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych. Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00.
Leśnica największe osiedle Wrocławia z unikalnym charakterem i wyzwaniami
Leśnica to nie tylko rozległy teren, ale także dynamicznie rosnąca społeczność obecnie liczy już ponad 40 tysięcy mieszkańców. Ta liczba znacznie przekracza oficjalne meldunki i wymaga nowego spojrzenia na organizację transportu oraz codzienne funkcjonowanie osiedla.
Charakterystyczny układ urbanistyczny oraz położenie na obrzeżach miasta sprawiają, że Leśnica potrzebuje przemyślanych rozwiązań komunikacyjnych dostosowanych do specyfiki miejsca. W ostatnich latach poprawiono dostęp do środków transportu publicznego, a budowa obwodnicy zmniejszyła ruch ciężarówek w centrum, jednak wzrost liczby mieszkańców i pojazdów osobowych generuje nowe wyzwania.
Jak zauważyła Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności, inwestycje związane z transportem w Leśnicy od 2018 roku osiągnęły wartość blisko 79 milionów złotych. Mimo tego wiele pozostaje do zrobienia trwają prace nad kolejnymi projektami drogowymi, które mają ułatwić życie mieszkańcom.
Mieszkańcy wskazują kluczowe miejsca wymagające zmian w Leśnicy
Podczas warsztatów uczestnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami wobec remontów dróg i usprawnień komunikacyjnych. Największą uwagę zwrócono na trzy newralgiczne punkty: ulice Krępicką, Płońskiego oraz Średzką, a także okolice Eluarda.
Choć zdania co do kolejności działań były podzielone, wszyscy zgodzili się, że ul. Średzka stanowi największe źródło problemów związanych z ruchem drogowym. Dyskusje dotyczyły m.in. możliwości uspokojenia ruchu czy nawet przekształcenia fragmentu tej ulicy w deptak.
Choć jest już obwodnica, nocami wciąż jeżdżą tędy TIR-y mówi Kinga Owczarzak mieszkająca na rogu Średzkiej i Wolskiej. Nie wiem, co tak wożą, ale cały budynek się trzęsie, a że strop jest drewniany, przesuwa mi się wersalka. Mimo to lubię tu mieszkać. Leśnica to taka wrocławska perełka…”
Inne głosy podkreślały znaczenie przejazdu kolejowego blokującego ruch czy potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej dla bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg.
Teraz do wielkiej szkoły przy ul. Krępickiej trudno dzieciom dojechać na rowerze bezpiecznie, więc rodzice wożą je samochodami” zwraca uwagę radny Robert Suligowski.
Konsultacje społeczne będą kontynuowane każdy może mieć wpływ na przyszłość Leśnicy
Zebrane podczas narady opinie zostaną opublikowane w drugiej połowie czerwca na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia. Będzie można wtedy zgłaszać swoje uwagi i komentarze za pomocą formularza elektronicznego.
Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy z władzami miasta, co gwarantuje profesjonalne podejście do procesu planowania zmian.
To doskonała okazja dla mieszkańców Leśnicy, by aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu swojego otoczenia i wpłynąć na decyzje dotyczące ich codziennego życia.
Według informacji z: UM Wrocław
Autor: krystian