Bezpłatne badania we Wrocławiu szansą na wykrycie raka żołądka i zakażenia Helicobacter pylori

3 min czytania
Bezpłatne badania we Wrocławiu szansą na wykrycie raka żołądka i zakażenia Helicobacter pylori


We Wrocławiu rusza wyjątkowa akcja zdrowotna, która może uratować życie! Uniwersytecki Szpital Kliniczny wraz z Uniwersytetem Medycznym zapraszają mieszkańców do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych wykrywających groźne bakterie odpowiedzialne za rozwój raka żołądka. To szansa na wczesne wykrycie choroby, która każdego roku zbiera tragiczne żniwo w Polsce.

  • Wrocławianie mają okazję skorzystać z nowoczesnych badań w USK
  • Profilaktyka raka żołądka we Wrocławiu to realna szansa na zdrowie
  • Jak zgłosić się na badania i dlaczego warto to zrobić już dziś

Wrocławianie mają okazję skorzystać z nowoczesnych badań w USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wraz z Uniwersytetem Medycznym rozszerzają nabór do projektu TOGAS, który ma na celu opracowanie skutecznych metod zapobiegania rakowi żołądka. Do udziału zaproszone są osoby między 30. a 35. rokiem życia, zamieszkujące Wrocław lub powiat wrocławski. Warunkiem jest brak wcześniejszego leczenia zakażenia Helicobacter pylori oraz brak operacji usunięcia żołądka.

Badania są całkowicie nieinwazyjne i rozpoczynają się od pobrania krwi, by sprawdzić obecność przeciwciał przeciw tej bakterii. Jeśli wynik będzie pozytywny, wykonany zostanie test oddechowy potwierdzający aktywne zakażenie. Osoby z potwierdzonym zakażeniem mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i terapię antybiotykową trwającą od 10 do 14 dni, która w większości przypadków wystarczy, by raz na zawsze pozbyć się bakterii.

Profilaktyka raka żołądka we Wrocławiu to realna szansa na zdrowie

Rak żołądka jest jednym z najgroźniejszych nowotworów – każdego roku w Polsce umiera z jego powodu około 4 tysięcy osób. Choroba rozwija się powoli i często bezobjawowo, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie. Zakażenie Helicobacter pylori jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu.

„Dzięki badaniu uda się określić skalę zakażeń Helicobacter pylori w naszej populacji – mówi dr Radosław Kempiński z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych UMW. – Pokutuje stereotyp, że tę bakterię mają niemal wszyscy, ale to nieprawda. W latach 90. szacowano, że infekcja dotyka ok. 60 proc. Polaków. Przypuszczamy, że teraz ten odsetek jest znacznie niższy i nie przekracza 20–30 proc., ponieważ w ostatnich dekadach znacznie poprawił się poziom higieny.”

Projekt TOGAS realizowany jest w ramach unijnego programu EU4Health i ma przynieść konkretne dane oraz skuteczne rozwiązania profilaktyczne dla mieszkańców regionu.

Jak zgłosić się na badania i dlaczego warto to zrobić już dziś

Na początku roku do 3 tysięcy wybranych losowo mieszkańców Wrocławia i okolic zostały wysłane papierowe zaproszenia na badania. Niestety, odzew był niewielki, dlatego organizatorzy ponawiają apel o udział wszystkich spełniających kryteria.

Zainteresowani mogą zgłaszać chęć uczestnictwa poprzez e-mail: togas(at)umw.edu.pl. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie bez żadnych kosztów i ryzyka.

Pamiętajmy – szybkie wykrycie zakażenia Helicobacter pylori to krok do uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych i zwiększenie szans na długie życie bez raka żołądka!

Na podst. UM Wrocław

Autor: krystian