Pionierska operacja tchawicy u 4-letniej Hani zmieniła jej życie na zawsze

2 min czytania
Pionierska operacja tchawicy u 4-letniej Hani zmieniła jej życie na zawsze


We Wrocławiu dokonano niezwykłego medycznego wyczynu – 4-letnia Hania otrzymała szansę na normalne życie dzięki skomplikowanej operacji tchawicy, która wymagała precyzji i współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Poznajcie historię małej pacjentki i kulisy tego wyjątkowego zabiegu.

  • Wyjątkowa operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
  • Zespół ekspertów z Wrocławia i Chile tworzył medyczny dream team
  • Pionierskie operacje to znak rozpoznawczy wrocławskiego USK

Wyjątkowa operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Hania przyszła na świat z bardzo rzadką wadą tchawicy, która poważnie utrudniała jej oddychanie. Rodzina dziewczynki, pochodząca ze Szczecina, spędziła aż 24 dni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej 213a, gdzie lekarze podjęli się przeprowadzenia pionierskiego zabiegu. Po intensywnej rehabilitacji i kontroli bronchoskopowej sytuacja Hani uległa znaczącej poprawie, a dziecko już wkrótce opuści szpital.

– Dziękuję lekarzom, że dali Hani szansę na normalne życie. Dzięki nim będzie mogła oddychać pełną piersią, bez ciągłego zmęczenia spowodowanego problemami z zaczerpnięciem powietrza – mówi pan Grzegorz Markowicz, tata dziewczynki.

Zespół ekspertów z Wrocławia i Chile tworzył medyczny dream team

Operacja była nie tylko konieczna, ale również niezwykle wymagająca. Podczas zabiegu trzeba było całkowicie przejąć funkcję oddychania przez specjalną maszynę, co wymagało otwarcia klatki piersiowej i działania bez marginesu błędu. Jak podkreśla prof. dr hab. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej USK: „Byliśmy jak saperzy”.

Przygotowania do operacji trwały kilka miesięcy i zaangażowały kilkudziesięciu specjalistów – chirurgów dziecięcych, kardiochirurgów oraz anestezjologów. Lekarze doskonalili swoje umiejętności zarówno na modelach 3D wydrukowanych w technologii przestrzennej, jak i wirtualnych symulacjach. Do zespołu dołączył także prof. Patricio Jose Varela Balbontin z Chile – światowej klasy ekspert w dziedzinie wad rozwojowych klatki piersiowej u dzieci.

Współpraca międzynarodowa oraz interdyscyplinarne podejście pokazały siłę nowoczesnej medycyny we Wrocławiu.

Pionierskie operacje to znak rozpoznawczy wrocławskiego USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej 213a jest znany z przeprowadzania innowacyjnych zabiegów medycznych. Niedawno pacjent przeszedł tam naprawę serca metodą określaną jako „przez dziurkę od klucza”, co świadczy o wysokim poziomie zaawansowania technicznego i doświadczeniu zespołu.

Dr Marcin Drozd podkreśla: „Zabieg, który został przeprowadzony u Hani, to przykład najwyższego poziomu medycyny zespołowej i dowód, że interdyscyplinarność i doświadczenie naszych specjalistów mogą realnie zmieniać rokowania w najtrudniejszych przypadkach.”

Na podst. Urząd Miasta we Wrocławiu

Autor: krystian