W trosce o los osób bezdomnych i samotnych policjanci apelują, aby nie być obojętnym na potrzeby osób wymagających pomocy. Niekiedy osoby starsze, pozostające bez należytej opieki, nie mają nikogo kto mógłby zainteresować się ich losem. Pamiętajmy o tym aby informować odpowiednie służby o każdym przypadku, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka, szczególnie w kontekście nadchodzących ujemnych temperatur.

Przypominamy, że otwarta jest całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie. Placówka znajduje się przy ul. Gajowickiej 62 we Wrocławiu. Telefon dyżurny do Ogrzewalni – 530 712 650. Placówka będzie czynna do 15 kwietnia 2018 r.

 

Policyjna akcja Zima 2017/2018 rozpoczęła się 6 listopada 2017 r. Od tego czasu policjanci prowadzą działania z zarządcami ogrodów działkowych, administratorami nieruchomości, przedstawicielami samorządu terytorialnego, Strażą Miejską, organizacjami i placówkami społecznymi o charakterze pomocowym. Celem jest dotarcie do jak największej grupy osób udzielających pomocy i tej pomocy potrzebujących.

 

Policjanci monitorują liczbę miejsc noclegowych na wyznaczonym terenie oraz prowadzą kontrolę miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Są to m in. parki, ogrody działkowe, węzły cieplne, dworce PKP i PKS oraz miejsca, w których spożywany jest przez te osoby alkohol np. tzw. pustostany.

 

Miejsce gromadzenia się osób bezdomnych można oznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, nowej platformie komunikacji. Zgłoszenie jest anonimowe i zostanie zweryfikowane przez policjantów.

 

Policjanci wspólnie z przedstawicielami instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy systematycznie sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych, które w związku ze znacznym spadkiem temperatur mogą znajdować się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu.

 

Podczas działań funkcjonariusze informują osoby bezdomne o najbliższych noclegowniach, schroniskach lub innych lokalnych placówkach pomocowych. Osoby znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia przewożone są do schronisk dla bezdomnych, noclegowni, placówek służby zdrowia.

 

Policjanci zwracają również uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu oraz podejmują interwencje mające na celu doprowadzenie ich do miejsca zamieszkania lub Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.