Działania policjantów to kolejny etap realizacji sprawy przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem podatku VAT na dużą skalę. Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo Śledczego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu działając pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Celno-Skarbowym, zatrzymali kolejnego członka grupy, który był jednym z ostatnich ogniw tzw. karuzeli podatkowej. Jak wykazały zebrane dowody w sprawie jednym z celów grupy przestępczej było popełnianie przestępstw, polegających na dokonywaniu w ramach różnych podmiotów gospodarczych uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, poświadczaniu nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy w zakresie obrotu paliwami nabywanymi od zagranicznych kontrahentów, bez odprowadzania do Skarbu Państwa podatku VAT o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu kontynuowali działania w ramach realizowanej od 2015 roku wspólnie z Wydziałem ds. Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Europolem międzynarodowej operacji przeciwko członkom grupy przestępczej. Sprawa wspierana była też przez partnerów zagranicznych z Holandii, Niemiec, Litwy, Francji, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

Podczas przeprowadzonych działań wrocławscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonali na terenie powiatu wrocławskiego oraz w województwach: mazowieckim, lubuskim, wielkopolskim i pomorskim przeszukań w siedzibach kilkunastu firm, stacjach benzynowych oraz mieszkaniach, zabezpieczając materiał dowodowy w postaci dokumentacji księgowej, komputerów, telefonów. W toku śledztwa Policja zajmowała również  luksusowe samochody o wartości ponad 4, 5 miliona złotych takich marek jak: Rolls Roys, Lamborghini,  Mercedesy, BMW i Porsche, Harley Davidson. Zatrzymane zostały również pieniądze w gotówce oraz na rachunkach bankowych, a także nieruchomości.

Grupa ta rozpracowywana była przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przez ponad trzy lata. Zaangażowanie policjantów jak również Prokuratora nadzorującego postępowanie doprowadziło do zatrzymania 22 osób, które usłyszały zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach, popełnianie przestępstw podatkowych oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych. W sześciu przypadkach na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd podjął decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec ostatniej zatrzymanej osoby Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie z możliwością wpłacenia poręczenia majątkowego w wysokości  2 milionów złotych.

Efektem przeprowadzonych realizacji w tej sprawie jest ponad 50-procentowe zabezpieczenie w kwocie ponad 30 milionów złotych na majątku spółek oraz podejrzanych biorących udział w tym przestępczym procederze w stosunku do udowodnionego im uszczuplenia  podatkowego na rzecz Skarbu Państwa.

Za czyny, o które są podejrzani grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledczy w dalszym ciągu badają okoliczności tego przestępczego procederu w ramach prowadzonego śledztwa i nie wykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

 

$esc.html($item.icon)

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zabezpieczyli mienie o wartości ponad 30 milionów złotych

151 MB

Galeria

Powiązane wiadomości