Mieszkańcy Wrocławia, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, tylko w maju przekazali do wrocławskiej Policji blisko 1300 zgłoszeń, dotyczących naruszeń ładu i porządku publicznego. Najwięcej, bo ponad 500 związanych było z przypadkami nieprawidłowego parkowania, ale znalazły się również takie dotyczące aktów wandalizmu lub dzikich wysypisk śmieci. Zgłoszenia można przesyłać do Policji wykorzystując dowolny komputer, tablet lub telefon komórkowy. Intuicyjny interfejs mapy jest przyjazny dla każdego, nawet dla niewprawionego użytkownika Internetu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, wspierające policjantów w codziennej służbie. Korzystanie z aplikacji daje mieszkańcom możliwość zgłaszania miejsc, gdzie dochodzi do sytuacji, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Na podstawie tych informacji, policjanci podejmują interwencje i eliminują zagrożenia. Od momentu uruchomienia tego narzędzia, cieszy się ono dużą popularnością. Mieszkańcy Wrocławia i powiatu wrocławskiego aktywnie współpracują z Policją w zakresie stałego wzrostu poczucia bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

W ubiegłym miesiącu do wrocławskich policjantów, za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wpłynęło 1298 zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 506 dotyczyło przypadków nieprawidłowego parkowania. 301 zgłoszeń zawierało informacje o miejscach przekraczania dozwolonej prędkości, a 293 wskazywało miejsca spożywania alkoholu. Było również sporo zgłoszeń dotyczących miejsc gromadzenia się młodzieży zagrożonej demoralizacją oraz dzikich wysypisk śmieci.

Od początku roku, wrocławscy policjanci odnotowali 4988 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policja zachęca do korzystania z tego nowoczesnego narzędzia. Warto jest zadbać o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy, poprzez nanoszenie na mapę występujących zagrożeń. Pamiętajmy jednak, że nie jest to aplikacja do zgłaszania zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji Policji m.in. w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Tego typu informacje powinniśmy niezwłocznie przekazywać telefonicznie pod nr 997 lub 112, albo osobiście w najbliższej jednostce Policji. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest też narzędziem służącym do analizy stanu zagrożenia, a do wymiany informacji społeczeństwa z Policją.

sierż. Dariusz Rajski