Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie istotne zmiany w systemie darmowej pomocy prawnej funkcjonującej na terenie powiatu wrocławskiego. Najważniejsze zmiany przedstawiamy poniżej:

1) Wprowadzenie punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

 W roku 2019 w powiecie wrocławskim będą funkcjonować dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Lp.

Punkt

Adres punktu

Godziny otwarcia

Prowadzący punkt

1.

Długołęka

Gminny Ośrodek Kultury
Długołęka, ul. Wiejska 23
55-095 Mirków

Pn. – Pt.

14.00 – 18.00

Fundacja Honeste Vivere z siedzibą w Warszawie 
(punkt prowadzony przez doradcę)

2.

Kąty Wrocławskie

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
ul. Zwycięstwa 23
55-080 Kąty Wrocławskie

Pn. – Pt.

14.00 – 18.00

Fundacja Honeste Vivere z siedzibą w Warszawie
(punkt prowadzony przez doradcę)

 

W roku 2019 w powiecie wrocławskim poszerzono liczbę punktów udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej o punkt w Mietkowie:

Lp.

Gmina

Punkt

Godziny otwarcia

Prowadzący punkt

1.

Siechnice

Szkoła Podstawowa nr 2 w Siechnicach 
ul. Ks. Anny z Przemyślidów 6
55-011 Siechnice
pok. 15

Pn. – Pt.

14.00 – 18.00

Punkt prowadzony przez radców prawnych wyznaczonych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu

2.

Kobierzyce

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Wincentego Witosa 18
55-040 Kobierzyce

Pn.-Wt. 9.00-13.00

Śr.-Czw. 16.00-20.00

Pt. 9.00-13.00

Punkt prowadzony przez adwokatów wyznaczonych przez Okręgową Radę Adwokacką we Wrocławiu

3.

Sobótka

Punkt Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych we Wrocławiu
ul. Św. Jakuba 3
55-050 Sobótka

Pn. 14.00 – 18.00

Wt.-Pt. 12.00 – 16.00

Fundacja Honeste Vivere
z siedzibą w Warszawie
(punkt prowadzony przez radcę prawnego)

4.

Mietków

Urząd Gminy Mietków
ul. Kolejowa 35
55-081 Mietków

Pn. – Pt.
14.00 – 18.00

Punkt prowadzony przez radców prawnych i adwokatów wyznaczonych przez OIRP oraz ORA

 

2) Osoby uprawnione – poszerzenie katalogu

Od 1 stycznia poradny będą udzielane każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie samodzielnie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

 

3) Sposób zapisów na porady:

Przyjmowanie zgłoszeń na nieodpłatne porady odbywa się telefonicznie pod specjalnie wyznaczonym do tego celu centralnym numerem telefonu (71) 722 16 76.

Zapisów można również dokonywać:

  • Dzwoniąc pod numer telefonu bezpośrednio do punktu,
  • Osobiście w punktach,
  • Elektronicznie pod adresem: https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/170

 

4) Forma świadczenia pomocy na odległość

Co do zasady porady udzielane są osobiście w wyznaczonych punktach. Wyjątek stanowi usługa świadczona osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się. Takim uprawnionym usługi poradnicze mogą być udzielane za pośrednictwem telefonu i za pomocą innych środków porozumiewania się na odległość lub poza punktem.

W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście (np. obłożnie chorych) możliwe jest udzielenie porady w ich aktualnym miejscu pobytu, w tym w ramach wizyty domowej.

W przypadku osób doświadczających trudności w komunikowaniu, istnieje możliwość udzielenia porady w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, które zostało wyposażone w odpowiedni sprzęt wspierający porozumienie, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.

Wybór formy świadczenia usług z ustawy każdorazowo będzie zależeć od indywidualnych potrzeb uprawnionego.

W przypadku zaistnienia opisanych wyżej potrzeb, należy każdorazowo skontaktować się z pracownikami Wydziału Organizacyjno-Prawnego Starostwa Powiatowego we Wrocławiu pod numerem telefonu (71) 722 16 76 lub (71) 722 17 05.

5) Poszerzenie zakresu pomocy prawnej

Rozszerzenie zakresu usług oferowanych w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej polega przede wszystkim na wprowadzeniu usługi sporządzania projektu pisma, w miejsce dotychczasowego „udzielenia pomocy w sporządzaniu projektu pisma”.

6) Lista jednostek bezpłatnego poradnictwa

Od 2019 sporządzana będzie lista jednostek bezpłatnego poradnictwa, z którego mogą korzystać mieszkańcy powiatu wrocławskiego. Lista obejmowała będzie m.in. poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze
z podmiotami rynku finansowego i inne.

Lista będzie dostępna na stronie internetowej urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie Starostwa Powiatowego oraz w 6 punktach pomocy na terenie powiatu wrocławskiego.

Wszelkie informacji dotyczące systemu darmowej pomocy prawnej na terenie powiatu wrocławskiego dostępne będą na stronie internetowej Powiatu w zakładce „Mieszkańcy” --> „Darmowa pomoc prawna” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Wrocławskiego.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Organizacyjno-Prawnego pod numerem telefonu (71) 722-17-05.