Odwodnienia liniowe aco to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale też eleganckie i wysoce estetyczne. Sprawia to mała widoczność większości systemu, wszystko jest dyskretnie ukryte – widoczne są jedynie ruszty. Należy jednak pamiętać, że aby odwodnienie liniowe sprawnie funkcjonowało, niezbędne jest uprzednio prawidłowe wykonanie montażu. Wszystko po to, by zapewnić długoletnią wygodę użytkowania oraz wymaganą szczelność.

Na wstępie

Jeżeli już zdecydujemy się na instalację odwodnienia liniowego aco, należy dobrze przemyśleć kwestie montażu już na etapie projektowania obiektu. Jest to o tyle istotne, ponieważ może być wymagane obniżenie poziomu podłogi o około piętnaście centymetrów. Warto również pamiętać o tym, że odpływ musi być usytuowany zdecydowanie wyżej, niżeli jego miejsce łączenia się z pionem kanalizacyjnym.

Montaż należy rozpocząć od ustalenia i późniejszego wykonania odpowiedniego spadku podłoża, który skierowany będzie w stronę syfonu. Jest to bardzo istotna kwestia, by odwodnienie liniowe funkcjonowało poprawnie. W wypadku większości producentów tego typu produktów, wystarczy już spadek wynoszący około jednego centymetra. Dzięki temu zabiegowi, woda będzie mogła swobodnie spływać do kanalizacji. Zapomnieć nie można także o wypoziomowaniu rynien. Mogą w tym znacznie pomóc zamocowane do posadzki regulowane stopki.

Następnie należy zająć się precyzyjnym wypełnieniem podpłytkowej przestrzeni. Znacznie ułatwić to zadanie może materiał zwany jastrychem. Po nałożeniu jego warstwy, powierzchnia podłogi zostanie odpowiednio wyrównana dla prawidłowego ułożenia płytek. Ważne jest, aby odpływ w posadzce oraz rynna, były stabilnie osadzone. Zagwarantują to mocowania do podłoża - śrubami lub za pomocą kołków. Pomogą także montażowe stopki i blokujący się na montowanej rynnie nowy syfon z wypustkami. Warto też na tym etapie montażu dopilnować, aby nachylenie powierzchni w kierunku rynny miało odpowiedni kąt.

Jeszcze zanim położone zostaną płytki, należy zająć się uszczelnieniem. Uszczelniająca warstwa musi znaleźć się poniżej poziomu płytek ceramicznych. Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań tego problemu. Jest nim chociażby zespolone uszczelnienie, które polega na zastosowaniu warstwy jastrychu, folii w płynie i uszczelniającej taśmy. Nie można zignorować faktu, że najlepsze są jedynie certyfikowane rozwiązania. Wszystkie ewentualne usterki jakie mogą wystąpić, zazwyczaj są trudne do usunięcia, a ich naprawa wiąże się z wysokimi kosztami.

Naprzeciw staje nowoczesna kauczukowo – butylowa taśma, która zapewnia należyte uszczelnienie. Powinno się ją umieścić między warstwami jastrychu, a kołnierzem prysznicowej rynny ze stali. Warto także pozostawić więcej materiału w okolicach łączeń kołnierza i posadzki. W ostatecznej fazie uszczelniania, powinno się użyć taśmy do oklejenia miejsc gdzie posadzka pod natryskiem łączy się ze ścianą i całą pozostałą posadzką w pomieszczeniu.

Po wykonaniu solidnego uszczelnienia, można przejść do starannego układania płytek. Jeżeli uprzednio użyliśmy taśmy dobrej jakości, możemy być spokojni o skuteczną ochronę przeciw wilgoci.

Jak już nasza podłoga uzyska odpowiednią gładkość oraz jest dobrze zabezpieczona, można nanieść na nią klej i rozpocząć układanie kamieni naturalnych lub też ceramicznych płytek. Przy tym należy pamiętać o dobraniu dostosowanego rodzaju rynny odwadniającej. Niemal nieograniczone możliwości konfiguracji, pozwalają na skorzystanie z rozwiązań, które usatysfakcjonują każdego.

odwodnienie liniowe aco i instalacja systemu