Bardzo wielu ludzi ma problemy z rozróżnieniem innowacyjnych technologii, o których mówi się coraz częściej. Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona to przykłady technologii, które wkraczają coraz wyraźniej w nasze życie, jednak granica pomiędzy nimi dla wielu jest trudna do zaobserwowania.

Technologie jak siostry

Rzeczywistość rozszerzona nazywana Augmented Reality oraz rzeczywistość wirtualna a więc Virtual Reality to dwie technologie, które można nazwać siostrami. Obie czerpią z wirtualnego świata i ich początków trzeba tam szukać. Są to jednak siostry, które wraz z wiekiem mogą mieć różne zainteresowania i mogą wybierać różne drogi rozwoju. Tak też się stało. Chociaż są one podobne, a rozróżnić można je jedynie dzięki intensywności zanurzenia w świecie wirtualnym, to podążają zupełnie innymi ścieżkami. I chociaż spotykają się w niektórych miejscach (np. rozgrywka, gry), to odczucia użytkowników są zupełnie inne. Przyjrzyjmy się zatem czym różnią się aplikacje rzeczywistości rozszerzonej od tych w rzeczywiści wirtualnej.

Virtual Reality to technologia, która została stworzona przez Jarona Leniera, a stała się popularna w 2010 roku, kiedy wymyślony został prototyp okularów do VR. Cechą, która najbardziej różni VR od AR to przede wszystkim stopień zanurzenia użytkownika w świecie wirtualnym. AR pozwala na generowanie obrazu cyfrowego, który zostaje nałożony na świat rzeczywisty. Rozróżnienie tych technologii dla wielu może być trudne.

Zastosowanie VR

Zastosowanie rzeczywistości wirtualnej jest bardzo szerokie. Oczywiście, świetnie sprawdza się w rozrywce. Gry, chociaż dzieją się w świecie wirtualnym, zachwycają realnością. Gracze uwielbiają wirtualny świat. Jest to technologia, którą bardzo polubili archeolodzy oraz osoby zajmujące się architekturą. Projektowanie oraz odtwarzanie dzięki tej technologii stało się znacznie prostsze. Rzeczywistość rozszerzona sprawdza się również doskonale w terapii, w medycynie, w tworzeniu zagospodarowania przestrzennego. Doskonale sprawdza się również podczas różnego rodzaju szkoleń, np. pilotów oczy wojskowych. Testy i szkolenia można przeprowadzić w bezpiecznym środowisku, a osoba szkolona może poczuć się jak na prawdziwym polu bitwy. Tworzone są wirtualne przymierzalnie z wykorzystaniem Augmented Reality. Dzięki nowoczesnym aplikacjom można tworzyć różne warianty wystroju wnętrza, a dzieci w szkołach mogą znacznie szybciej i efektywniej przyswajać trudne informacje.

Zastosowanie AR

Zastosowanie AR jest mniej znane niż zastosowanie VR, co wcale nie oznacza, że technologia rzeczywistości rozszerzonej ma mniejszy potencjał. Po prostu, wiele firm, dodajmy znanych firm tj. Samsung, postanowiło postawić na technologię rzeczywistości wirtualnej. Aplikacje AR powstawały więc wolniej, dziś jednak coraz częściej okazuje się, że to ta technologia może być bardziej przydatna w codziennym życiu. Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej są niezastąpione w turystyce, wykorzystuje się je w muzeach do opisywania i przedstawiania obiektów, w medycynie, w okulistyce, w szkleniach, marketingu, w biznesie, a także w lotnictwie i motoryzacji. Technologia ta pozwala na wyświetlanie kluczowych informacji np. na pokładowym komputerze, informuje lotników o ukształtowaniu terenu, daje dostęp do danych na temat budowy narządów lekarzom.

Rzeczywistość rozszerzona dla wielu jest jeszcze technologią nieznaną i zupełnie niezrozumiałą. Młode pokolenie jednak już się nią obsługuje. Można być pewnym, że już niebawem wejdzie w nasze życie i pozostanie na bardzo długo. Podobnie jak kilkadziesiąt lat temu ludzie nie wyobrażali sobie powszechnego korzystania z telefonów komórkowych, z Internetu, ze smatfonów, tabletów czy drukarek 3D, również i dziś wielu trudno wyobrazić sobie rozwój i korzystanie z aplikacji rzeczywistości rozszerzonej. Wydaje się to jednak nieuniknione.

Zastosowanie rzeczywistości wirtualnej i zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej