Funkcjonariuszka z Komisariatu Policji Wrocław - Stare Miasto cyklicznie spotyka się z seniorami, prowadząc dla nich warsztaty pod nazwą „Seniorze, żyj bezpiecznie”. Tematy podczas spotkań z seniorami pisze samo życie. Uczestnicy niejednokrotnie zwierzają się policjantce ze swoich problemów i opowiadają sytuacje, w których byli pokrzywdzonymi lub świadkami. Są to kolejne z wielu działań profilaktyczno-prewencyjnych realizowanych przez wrocławskich funkcjonariuszy.

Spotkania odbywają się we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim oraz w Klubie Seniora przy ul. Zachodniej. Podczas organizowanych prelekcji i szkoleń policjantka przekazuje uczestnikom porady prewencyjne i tłumaczy zawiłości przepisów prawa. Każdemu pokrzywdzonemu w wyniku przestępstwa policjantka doradzi dalszy tryb postępowania w jego sprawie i wskaże instytucje pomocowe. Nikt ze spotkań nie odchodzi bez odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Podczas warsztatów st. sierż. Agnieszka Olejniczak tłumaczy seniorom sposoby działania sprawców oszustw na tzw. wnuczka i przestrzega ich przed lekkomyślnym przekazywaniem oszczędności komukolwiek: nie tylko fałszywym wnuczkom, ale też sprzedawcom leczniczych naczyń, atrakcyjnych pakietów medycznych i dostawcom energii po „obniżonych” kosztach.

Ostatnie ze spotkań miało miejsce 10 maja. Oprócz tematu oszustw dokonywanych na osobach w wieku senioralnym, policjantka poruszyła także trudną kwestię przemocy domowej. Wiele osób utożsamia przemoc wyłącznie z fizycznym działaniem sprawcy. Są jednakże formy przemocy dużo bardziej zawoalowane, a niemniej dotkliwe. Przemoc seksualna, psychiczna, czy finansowa, może być niejednokrotnie przyczyną dramatu, rozgrywającego się w czterech ścianach mieszkania. Biorąc pod uwagę, że z różnych przyczyn, w domu rodzinnym często mieszka kilka pokoleń, sprawy te policjanci omawiają także podczas tego typu spotkań.   

Policjanci przypominają: z przemocą psychiczną mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś nas nieustannie krytykuje, używa obraźliwych epitetów, wyśmiewa poglądy, cechy zewnętrzne lub cechy charakteru, izoluje od rodziny i znajomych, straszy, poniża, zawstydza, domaga się posłuszeństwa. Każde działanie, które zostawia bolesny ślad, którego wszak nie widać na ciele. Przemoc seksualna to kolejny trudny i ważny temat. Może zdarzyć się nawet w małżeństwach, a polega najczęściej na wymuszeniu pożycia albo wymuszeniu nieakceptowalnych praktyk seksualnych. Przemoc finansowa to odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, czy brak zaspokojenia podstawowych potrzeb rodziny.


JESTEŚ OFIARĄ PRZEMOCY W RODZINIE?

  • Powiadom dzielnicowego, podejmie działania chroniące Ciebie i Twoją rodzinę.
  • Złóż na Policji wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.
  • Zgłoś się do instytucji i organizacji udzielających wsparcia ofiarom przemocy (np. Prokuratura Rejonowa, Sąd rodzinny, kuratorzy sądowi, pedagodzy szkolni, lekarze, Komitet Ochrony Praw Dziecka.)
  • Zadzwoń do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 22 668 70 00
  • Jeśli sprawca przemocy nadużywa alkoholu, powiadom Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  • Jeśli sprawca przemocy naruszył Twoją nietykalność fizyczną niezwłocznie skorzystaj z pomocy lekarskiej i zgłoś się do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie lekarz orzecznik oceni Twoje obrażenia. Zakład Medycyny Sądowej mieści się przy ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 4 we Wrocławiu, telefon na informację i rejestrację  71 784 14 66.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości