ZDiUM Wrocław: Uszczelnianie stropu w przejściu podziemnym pod pl. Jana Pawła II
Od tygodnia w przejściu podziemnym pod placem Jana Pawła II trwają prace konserwacyjne związane z przeciekaniem stropu korytarza.
Przejście podziemne na pl. Jana Pawła II jest jednym z wielu czynnych obiektów inżynierskich wybudowanych w latach 70 i 80 minionego stulecia. Niestety budowle z tamtych czasów posiadają wiele wad: oszczędzanie na materiałach budowlanych bądź zastępowanie materiałem gorszej jakości, nieuwzględnienie rozwiązań niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania konstrukcji (najczęściej nieodpowiednia izolacja, brak lub niewydolne odwodnienie, czyli stworzenie systemu odprowadzania wody opadowej). Niedobrym przykładem negatywnych skutków braku systemu odwodnienia jest przejście na placu Społecznym wraz z estakadami, przejście podziemne na placu Strzegomskim czy właśnie na placu Jana Pawła II. Przez strop przecieka woda opadowa z jezdni, która nie jest zagospodarowana poprzez wpusty i kanalizację deszczową stosowane zazwyczaj do odprowadzenia wody z pasa drogowego. Ze względu na brak miejsca w przypadku tuneli i przejść należy stosować inne rozwiązania. Woda wnika w głąb pojawiając się jako zacieki a następnie wycieki na stropie pasażu podziemnego. Staramy się ją wyłapywać instalując rynny ale wciąż znajduje nowe drogi. Nie stwarza na razie zagrożenia dla konstrukcji ale na dłuższą metę jest groźna bo przyspiesza korozję betonu i żelbetonu. Poza tym kapie przechodniom na głowy. Za parę lat trzeba myśleć o remoncie konstrukcji, zdjęciu stropu (wraz z całą tzw. górą czyli jezdnią i torami) aby wykonać sieć odwodnienia i nową izolację. Taką inwestycję trzeba jednak wcześniej zaplanować zarówno pod kątem wydatków jak i logistyki. Szacowany czas trwania prac to przynajmniej 12 miesięcy, koszt kilkadziesiąt milionów.Z przeciekami walczymy od lat. Problem wody w lokalach usługowych udało się opanować ale w tej chwili likwidujemy wyciek w korytarzu. Woda nie tylko kapała przechodniom na głowy ale i rozpulchniła beton powodując jego wykruszanie. Wykonawca odkuł napuchnięty beton, zamontował rynny i na wszelki wypadek zastosował podparcie dla dwóch podpór, po linii których wystąpił wyciek.
Po zakończeniu prac wykonawca przenosi się do korytarza w przejściu na placu Strzegomskim, gdzie występuje podobny problem ale na nieco mniejszą skalę.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, zdium.wroc.pl/, zdium.wroc.pl/uszczelnianie-stropu-w-przejsciu-podziemnym-pod-pl-jana-pawla-ii/
Autor: krystian