Powiatowa Rada Biznesu to nowo powstała inicjatywa, a jej celem jest stworzenie organu doradczego, mającego za zadanie wspieranie Zarządu Powiatu Wrocławskiego w procesach decyzyjnych związanych ze sferą gospodarczą. Pierwsze spotkanie potencjalnych członków Powiatowej Rady Biznesu odbyło się 17 czerwca, a wzięli w nim udział m.in. Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki, Wicestarosta Andrzej Szawan, Urzędujący Członek Zarządu Wiesław Zając, Członek Zarządu Barbara Kosterska, Członek Zarządu Dariusz Jedynak, Radny Powiatu Wrocławskiego, Przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Sławomir Hryniewicz oraz ośmiu przedsiębiorców, reprezentujących poszczególne gminy należące do powiatu – przedstawicielem dziewiątej był Radny Sławomir Hryniewicz, który realia lokalnej gospodarki zna od podszewki.

Spotkanie z przedsiębiorcami zaproszonymi do Powiatowej Rady Biznesu otworzył Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki, który podziękował gościom za obecność, podkreślając, że w przypadku ludzi biznesu poświęcony czas jest wyjątkowo cenny. Starosta zaznaczył, że w przyszłości chce zwiększyć liczbę przedsiębiorców zasiadających w Powiatowej Radzie Biznesu i bardzo istotne jest dla niego zaangażowanie kobiet prowadzących działalność gospodarczą na terenie powiatu. Zgromadzonym zostały przybliżone dane dotyczące Powiatu Wrocławskiego, jak choćby jego wielkość, liczba miejscowości czy kwestie szczególnie istotne z punktu widzenia biznesu – poziom bezrobocia, dynamika demograficzna i wzrost liczby podmiotów gospodarczych.

Każdy z przybyłych gości miał okazję, aby na forum scharakteryzować rodzaj prowadzonej przez siebie działalności, opowiedzieć o sukcesach i ewentualnych problemach. Wśród członków dyskusji znalazło się miejsce dla reprezentantów dwóch organizacji, które od lat zrzeszają w swoich szeregach przedsiębiorców z naszego powiatu – wspomniany wcześniej Radny Powiatu Wrocławskiego Sławomir Hryniewicz to Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, natomiast Wiesław Gaczyński pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej.

- Działając w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Kąteckich obserwowałem działania samorządowców w kwestii promocji lokalnego biznesu. Według nas, ludzi, którzy tworzą wartość dodaną swoich gmin i powiatu, za mało czasu poświęcano nam, lokalnym przedsiębiorcom, za dużo zaś wielkim kapitałom zagranicznym. Chciałbym, żeby Powiatowa Rada Biznesu była stworzona z lokalnego kapitału, bowiem to ten płaci tu podatki, z których żyjemy – wspomniał Radny Sławomir Hryniewicz. Starosta Roman Potocki przedstawił zaproszonym przedsiębiorcom cele funkcjonowania Powiatowej Rady Biznesu. Jej zadaniem będzie bowiem nie tylko dyskusja nt. powiatowej gospodarki i problemów, z jakimi borykają się ludzie prowadzący biznes na terenie powiatu, ale również skonsolidowanie przedstawicieli różnorodnych branż. Dzięki temu, możliwa będzie ewentualna współpraca pomiędzy i nimi i, w dłuższej perspektywie czasu, wzrost potencjału gospodarczego Powiatu Wrocławskiego.

W drugiej części spotkania rozwinęła się dyskusja, podczas której przedsiębiorcy przedstawiali reszcie zgromadzonych zarówno swoje problemy czy spostrzeżenia dotyczące lokalnej gospodarki, jak i pomysły na rozwój rady. Istotną kwestią okazała się chęć zaangażowania młodszych przedsiębiorców, aby ci mogli korzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Jak zauważył Tadeusz Kołacz z Gminy Żórawina, taka współpraca powinna opierać się na wzajemnej wymianie poglądów, bowiem młode pokolenie ma równie dużo do zaoferowania, przede wszystkim w zakresie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

- W pierwszej kolejności chcemy nie szkodzić. Radzicie sobie świetnie, ale czasami pojawiają się zmiany i zagrożenia, których my – jako Powiat Wrocławski – chcemy uniknąć. Do tego jednak potrzebujemy Waszego zaangażowania i aktywnej dyskusji – zauważyła Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego Barbara Kosterska, podkreślając, że głównym założeniem Powiatowej Rady Biznesu jest ułatwianie przedsiębiorcom prowadzenia działalności. Zgodnie z tym, co ustalono na spotkaniu, spotkania mają odbywać się wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba, a Zarząd Powiatu Wrocławskiego będzie mógł zaznajomić się z bieżącymi problemami i pomóc przedstawicielom lokalnych firm.

W inauguracyjnym spotkaniu Powiatowej Rady Biznesu wzięło udział dziewięciu zaproszonych przedsiębiorców. Wśród nich był oczywiście Radny Sławomir Hryniewicz, który jest nie tylko Prezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, ale również właścicielem firmy Eko-Mix Company, zajmującej się płytowymi wymiennikami ciepła, oraz właścicielem Browaru Caminus – rodzinnego browaru rzemieślniczego. Ponadto, spotkanie w Starostwie Powiatowym zaszczycili obecnością:

- Kazimierz Kujawa z gminy Czernica, właściciel firmy Dom Partner, która funkcjonuje jako uznany deweloper na rynku nieruchomości. Firma Dom Partner oferuje estetyczne i komfortowe domy w bezpośredniej okolicy Wrocławia. Dzięki współpracy z wyłącznie renomowanymi pracowniami projektowymi, realizacje firmy są cenione zarówno przez singli, jak i młode małżeństwa czy seniorów. Priorytetami przedstawicieli firmy są wysoka jakość, bezpieczeństwo oraz zaufanie klienta.



- Artur Dziechciński z Gminy Długołęka, który reprezentuje firmę Betard, zajmującej się produkcją szeroko pojętych materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesach o różnorodnym charakterze: mieszkaniowym, przemysłowym, związanym z użytecznością publiczną czy konstrukcjami inżynierskimi – drogowymi, mostowymi czy hydrotechnicznymi. Firma Betard zrealizowała tysiące inwestycji na terenie całego kraju, a wśród nich warto wyróżnić choćby wrocławski dworzec PKS czy Stadion Miejski. Ponadto, firma znana jest z wspierania lokalnego sportu, przede wszystkim żużlowców – Betard Sparta Wrocław to jedna z najlepszych polskich drużyn.



- Zenon Feszczuk z Gminy Jordanów Śląski, który prowadzi Młyn Usługowy Zenon Feszczuk, a siedzibą firmy jest ponad stuletni młyn. Firma zajmuje się produkcją Mąki Jordanowskiej – pszennej, żytniej i orkiszowej. Wysoka jakość wielokrotnie nagradzanej mąki to przede wszystkim owoc starannej selekcji zboża dostarczanego przez lokalnych rolników.



- Wiesław Gaczyński z Gminy Kobierzyce, czyli Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej. SPZK to organizacja, której głównym celem jest zrzeszanie lokalnych przedsiębiorców w trosce o dobro gminy Kobierzyce. Do priorytetów stowarzyszenia należy zaliczyć m.in. integrowanie środowiska przedsiębiorców, pracodawców oraz osób kierujących przedsiębiorstwami i instytucjami. SPZK wspiera przedsięwzięcia mające na celu rozwój podmiotów gospodarczych, troszczy się o wzajemne stosunki pomiędzy podmiotami, a także organizuje i wspomaga imprezy sportowe czy kulturalne.

Władysław Ilnicki z Gminy Mietków, do którego należy Stacja Kontroli Pojazdów Auto-Trans. Firma PHU Auto-Trans wyróżnia się szerokim zakresem działalności, a do jej usług należy zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Ponadto, PHU Auto-Trans specjalizuje się w diagnostyce samochodowej.




- Ryszard Paluszkiewicz z Gminy Siechnice, właściciel firmy Konfexim-2, od wielu lat dokładającej wszelkich starań, aby miłośnicy nurkowania mogli realizować swoją pasję w sprzęcie najwyższej jakości. Firma produkuje najwyższej klasy skafandry do nurkowania, które testowane są podczas podwodnych ekspedycji w różnych częściach świata. O jakości oferowanych przez firmę Konfexim-2 skafandrów najlepiej świadczy fakt, że z ich usług od lat korzystają specjalistyczne jednostki ratownictwa.



- Janusz Kozyrski z Gminy Sobótka, Prezes Zarządu Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych. SKSM są cenionym producentem wyrobów skaleniowych i kwarcowych. Główni odbiorcy wyrobów i kruszyw oferowanych przez SKSM to przedstawiciele przemysłu ceramicznego, szklarskiego oraz budowlanego. Fundamentem rozwoju przedsiębiorstwa jest jednoczesne dążenie do innowacyjności oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii, jak i kompleksowej troski o środowisko naturalne.



- Tadeusz Kołacz z Gminy Żórawina,  Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Surfland Systemy Komputerowe SA, która zajmuje się utrzymaniem zasobów informatycznych i ochroną danych przetwarzanych przez firmy czy instytucje IT. Ponadto, Tadeusz Kołacz to właściciel Muzeum Parowozów w Galowicach i Fundacji Gallen.



Z powodu zagranicznego wyjazdu nie udało się dotrzeć jedynie Włodzimierzowi Piotrowskiemu, właścicielowi rodzinnej firmy Sanbet Fabryka Betonu, które reprezentuje Gminę Kobierzyce, a na swoim koncie ma realizację ogromnych inwestycji na terenie województwa.