Powiat Wrocław: POWIATOWA RADA BIZNESU SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
Powiatowa Rada Biznesu to nowo powstała inicjatywa, a jej celem jest stworzenie organu doradczego, mającego za zadanie wspieranie Zarządu Powiatu Wrocławskiego w procesach decyzyjnych związanych ze sferą gospodarczą. Pierwsze spotkanie potencjalnych członków Powiatowej Rady Biznesu odbyło się 17 czerwca, a wzięli w nim udział m.in. Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki , Wicestarosta Andrzej Szawan , Urzędujący Członek Zarządu Wiesław Zając , Członek Zarządu Barbara Kosterska , Członek Zarządu Dariusz Jedynak , Radny Powiatu Wrocławskiego, Przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Sławomir Hryniewicz oraz ośmiu przedsiębiorców, reprezentujących poszczególne gminy należące do powiatu przedstawicielem dziewiątej był Radny Sławomir Hryniewicz , który realia lokalnej gospodarki zna od podszewki.
Spotkanie z przedsiębiorcami zaproszonymi do Powiatowej Rady Biznesu otworzył Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki , który podziękował gościom za obecność, podkreślając, że w przypadku ludzi biznesu poświęcony czas jest wyjątkowo cenny. Starosta zaznaczył, że w przyszłości chce zwiększyć liczbę przedsiębiorców zasiadających w Powiatowej Radzie Biznesu i bardzo istotne jest dla niego zaangażowanie kobiet prowadzących działalność gospodarczą na terenie powiatu. Zgromadzonym zostały przybliżone dane dotyczące Powiatu Wrocławskiego, jak choćby jego wielkość, liczba miejscowości czy kwestie szczególnie istotne z punktu widzenia biznesu poziom bezrobocia, dynamika demograficzna i wzrost liczby podmiotów gospodarczych.
Każdy z przybyłych gości miał okazję, aby na forum scharakteryzować rodzaj prowadzonej przez siebie działalności, opowiedzieć o sukcesach i ewentualnych problemach. Wśród członków dyskusji znalazło się miejsce dla reprezentantów dwóch organizacji, które od lat zrzeszają w swoich szeregach przedsiębiorców z naszego powiatu wspomniany wcześniej Radny Powiatu Wrocławskiego Sławomir Hryniewicz to Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, natomiast Wiesław Gaczyński pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej.
- _Działając w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Kąteckich obserwowałem działania samorządowców w kwestii promocji lokalnego biznesu. Według nas, ludzi, którzy tworzą wartość dodaną swoich gmin i powiatu, za mało czasu poświęcano nam, lokalnym przedsiębiorcom, za dużo zaś wielkim kapitałom zagranicznym. Chciałbym, żeby Powiatowa Rada Biznesu była stworzona z lokalnego kapitału, bowiem to ten płaci tu podatki, z których żyjemy _ wspomniał Radny Sławomir Hryniewicz. Starosta Roman Potocki przedstawił zaproszonym przedsiębiorcom cele funkcjonowania Powiatowej Rady Biznesu. Jej zadaniem będzie bowiem nie tylko dyskusja nt. powiatowej gospodarki i problemów, z jakimi borykają się ludzie prowadzący biznes na terenie powiatu, ale również skonsolidowanie przedstawicieli różnorodnych branż. Dzięki temu, możliwa będzie ewentualna współpraca pomiędzy i nimi i, w dłuższej perspektywie czasu, wzrost potencjału gospodarczego Powiatu Wrocławskiego.
W drugiej części spotkania rozwinęła się dyskusja, podczas której przedsiębiorcy przedstawiali reszcie zgromadzonych zarówno swoje problemy czy spostrzeżenia dotyczące lokalnej gospodarki, jak i pomysły na rozwój rady. Istotną kwestią okazała się chęć zaangażowania młodszych przedsiębiorców, aby ci mogli korzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Jak zauważył Tadeusz Kołacz z Gminy Żórawina, taka współpraca powinna opierać się na wzajemnej wymianie poglądów, bowiem młode pokolenie ma równie dużo do zaoferowania, przede wszystkim w zakresie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.
_- W pierwszej kolejności chcemy nie szkodzić. Radzicie sobie świetnie, ale czasami pojawiają się zmiany i zagrożenia, których my jako Powiat Wrocławski chcemy uniknąć. Do tego jednak potrzebujemy Waszego zaangażowania i aktywnej dyskusji _ zauważyła Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego Barbara Kosterska , podkreślając, że głównym założeniem Powiatowej Rady Biznesu jest ułatwianie przedsiębiorcom prowadzenia działalności. Zgodnie z tym, co ustalono na spotkaniu, spotkania mają odbywać się wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba, a Zarząd Powiatu Wrocławskiego będzie mógł zaznajomić się z bieżącymi problemami i pomóc przedstawicielom lokalnych firm.
W inauguracyjnym spotkaniu Powiatowej Rady Biznesu wzięło udział dziewięciu zaproszonych przedsiębiorców. Wśród nich był oczywiście Radny Sławomir Hryniewicz , który jest nie tylko Prezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Kąteckich, ale również właścicielem firmy Eko-Mix Company, zajmującej się płytowymi wymiennikami ciepła, oraz właścicielem Browaru Caminus rodzinnego browaru rzemieślniczego. Ponadto, spotkanie w Starostwie Powiatowym zaszczycili obecnością:
- Kazimierz Kujawa z gminy Czernica, właściciel firmy Dom Partner , która funkcjonuje jako uznany deweloper na rynku nieruchomości. Firma Dom Partner oferuje estetyczne i komfortowe domy w bezpośredniej okolicy Wrocławia. Dzięki współpracy z wyłącznie renomowanymi pracowniami projektowymi, realizacje firmy są cenione zarówno przez singli, jak i młode małżeństwa czy seniorów. Priorytetami przedstawicieli firmy są wysoka jakość, bezpieczeństwo oraz zaufanie klienta.
- Artur Dziechciński z Gminy Długołęka, który reprezentuje firmę Betard , zajmującej się produkcją szeroko pojętych materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesach o różnorodnym charakterze: mieszkaniowym, przemysłowym, związanym z użytecznością publiczną czy konstrukcjami inżynierskimi drogowymi, mostowymi czy hydrotechnicznymi. Firma Betard zrealizowała tysiące inwestycji na terenie całego kraju, a wśród nich warto wyróżnić choćby wrocławski dworzec PKS czy Stadion Miejski. Ponadto, firma znana jest z wspierania lokalnego sportu, przede wszystkim żużlowców Betard Sparta Wrocław to jedna z najlepszych polskich drużyn.
- Zenon Feszczuk z Gminy Jordanów Śląski, który prowadzi Młyn Usługowy Zenon Feszczuk , a siedzibą firmy jest ponad stuletni młyn. Firma zajmuje się produkcją Mąki Jordanowskiej pszennej, żytniej i orkiszowej. Wysoka jakość wielokrotnie nagradzanej mąki to przede wszystkim owoc starannej selekcji zboża dostarczanego przez lokalnych rolników.
- Wiesław Gaczyński z Gminy Kobierzyce, czyli Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej. SPZK to organizacja, której głównym celem jest zrzeszanie lokalnych przedsiębiorców w trosce o dobro gminy Kobierzyce. Do priorytetów stowarzyszenia należy zaliczyć m.in. integrowanie środowiska przedsiębiorców, pracodawców oraz osób kierujących przedsiębiorstwami i instytucjami. SPZK wspiera przedsięwzięcia mające na celu rozwój podmiotów gospodarczych, troszczy się o wzajemne stosunki pomiędzy podmiotami, a także organizuje i wspomaga imprezy sportowe czy kulturalne.
- Władysław Ilnicki z Gminy Mietków, do którego należy Stacja Kontroli Pojazdów Auto-Trans. Firma PHU Auto-Trans wyróżnia się szerokim zakresem działalności, a do jej usług należy zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Ponadto, PHU Auto-Trans specjalizuje się w diagnostyce samochodowej.
- Ryszard Paluszkiewicz z Gminy Siechnice, właściciel firmy Konfexim-2, od wielu lat dokładającej wszelkich starań, aby miłośnicy nurkowania mogli realizować swoją pasję w sprzęcie najwyższej jakości. Firma produkuje najwyższej klasy skafandry do nurkowania, które testowane są podczas podwodnych ekspedycji w różnych częściach świata. O jakości oferowanych przez firmę Konfexim-2 skafandrów najlepiej świadczy fakt, że z ich usług od lat korzystają specjalistyczne jednostki ratownictwa.
- Janusz Kozyrski z Gminy Sobótka, Prezes Zarządu Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych. SKSM są cenionym producentem wyrobów skaleniowych i kwarcowych. Główni odbiorcy wyrobów i kruszyw oferowanych przez SKSM to przedstawiciele przemysłu ceramicznego, szklarskiego oraz budowlanego. Fundamentem rozwoju przedsiębiorstwa jest jednoczesne dążenie do innowacyjności oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii, jak i kompleksowej troski o środowisko naturalne.
- Tadeusz Kołacz z Gminy Żórawina, __ Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Surfland Systemy Komputerowe SA, która zajmuje się utrzymaniem zasobów informatycznych i ochroną danych przetwarzanych przez firmy czy instytucje IT. Ponadto, Tadeusz Kołacz to właściciel Muzeum Parowozów w Galowicach i Fundacji Gallen.
Z powodu zagranicznego wyjazdu nie udało się dotrzeć jedynieWłodzimierzowi Piotrowskiemu , właścicielowi rodzinnej firmy Sanbet Fabryka Betonu , które reprezentuje Gminę Kobierzyce, a na swoim koncie ma realizację ogromnych inwestycji na terenie województwa.
Powiat Wrocławski, powiatwroclawski.pl/, powiatwroclawski.pl/aktualnosc-3478-powiatowa_rada_biznesu_spotkanie_2.html
Autor: krystian