Mł. asp. Michał Kawalec z Wydziału Prewencji i Patrolowego wrocławskiej komendy miejskiej, przed paroma dniami brał udział w spotkaniu z członkami Koła Przyjaciół Ludzi z Chorobą Parkinsona oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Główną ideą, która przyświecała wizycie policjanta, była chęć opowiedzenia o tym, jak ustrzec się przed oszustami, którzy za cel obrali oszczędności zgromadzone przez Seniorów.

Mimo stałych działań policjantów, a także przedstawicieli innych instytucji, nadal mieszkańcy Wrocławia stają się ofiarami oszustów wcielających się w rolę rzekomych policjantów, prokuratorów, czy funkcjonariuszy służb. Dlatego też mundurowi biorą udział w spotkaniach z wrocławskimi seniorami, aby przestrzec ich przed oszustwami na tzw. legendę.

Spotkanie odbyło się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, która mieści się na wrocławskim Rynku. Doświadczony profilaktyk, mł. asp. Michał Kawalec, który już od kilku lat zajmuje się tematyką przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych, przypomniał m.in. jak działają przestępcy, którzy starają się wzbudzić zaufanie u potencjalnych ofiar. Niestety przedstawiają się jako policjanci, prokuratorzy czy po prostu udają członków rodziny. Następnie pod fałszywą legendą starają się namówić, najczęściej starsze osoby, na przekazanie im środków finansowych na rzekomą akcję policyjną, operację medyczną lub inne tego typu działania. Ofiary oszustów w dobrej wierze, przekazują im oszczędności, zdarza się, że całego życia.

Dlatego też wrocławski policjant tłumaczył, w jaki sposób postępować, kiedy otrzyma się podejrzany telefon.

Przestrzegał, aby nigdy nie przekazywać żadnych informacji o sobie, czy to dotyczących danych osobowych, adresu zamieszkania, a tym bardziej zgromadzonych na koncie pieniędzy. Najlepiej po prostu przerwać połączenie, wybrać numer alarmowy i przekazać operatorowi informację o tym zdarzeniu.

W spotkaniu uczestniczyło łącznie kilkanaście osób, głównie członków Koła Przyjaciół Ludzi z Chorobą Parkinsona oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, a także ich opiekunowie.

Policjant w ramach rozmów przekazywał nie tylko informacje o charakterze profilaktycznym i ulotki dotyczące oszustw, ale również elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po zmroku.

Funkcjonariusz otrzymał również bardzo miłe podziękowania za przeprowadzoną prelekcję, które jak zawsze w tego typu przypadkach, motywują do jeszcze bardziej wzmożonej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu wrocławskiego.

st. sierż. Krzysztof Marcjan

 

 

Powiązane wiadomości