Mieszkańcy Wrocławia codziennie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – świetnego narzędzia, dzięki któremu można nie tylko wyeliminować przypadki łamania prawa, ale nawet uratować komuś życie (jak choćby poprzez oznaczanie miejsc przebywania osób bezdomnych potrzebujących pomocy). Kilka dni temu koordynator Mapy z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, gunkcjonariusze z Komisariatu Wrocław-Psie Pole, a także koordynator KMZB z ramienia komendy wojewódzkiej, rozmawiali z mieszkańcami wrocławskich Karłowic. Sprawdzali, czy udało się wyeliminować zagrożenia związane z naruszaniem przepisów ruchu drogowego.
Wrocławscy policjanci każdego dnia weryfikują zgłoszenia od mieszkańców, które wpływają do Policji za pośrednictwem Mapy. Jeśli występowanie zagrożenia zostanie potwierdzone, wówczas funkcjonariusze podejmują działania w celu jego eliminacji. Wiele już udało się zrobić. Jednak mundurowi cały czas odbierają nowe zgłoszenia i działają w celu eliminowania kolejnych zagrożeń.
Przed kilkoma dniami funkcjonariusze wybrali się na wrocławskie Karłowice, aby porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy i sprawdzić, czy nadal aktualne są zgłoszenia dotyczące, między innymi, przekraczania prędkości przez samochody.
Rozmowy z wrocławianami umożliwiły policjantom weryfikację poszczególnych zapisów na portalu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci sprawdzili, że pojazdy na ul. Berenta poruszają się zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie przekraczają dozwolonej w tym miejscu prędkości. Okazało się jednak, że część winy ponosi zły stan infrastruktury drogowej. Nawierzchnia z kostki brukowej generuje dość duży hałas, dlatego można odnieść wrażenie, że samochody jadą szybciej, niż jest to dopuszczalne.
Podczas rozmów z mieszkańcami policjanci poznali ich pogląd na wiele innych kwestii związanych z bezpieczeństwem w tej części miasta. Teraz będą pracować w celu wyeliminowania wszystkich zagrożeń, które mogą dotknąć wrocławianki i wrocławian zamieszkujących rejon Karłowic.
Powyższe działania to tylko skromna część codziennych czynności, które wykonują lokalni koordynatorzy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Żeby policjantom pomóc w dokładnej diagnozie problemu, a następnie w jego rozwiązaniu, prosimy o dodawanie krótkiego opisu do dodawanych zgłoszeń. Napiszmy, na czym dokładnie polega zagrożenie, które zaznaczamy na mapie. Platforma umożliwia także dodanie zdjęcia lub filmu. Dodajmy, że zgłoszenia są anonimowe, a oznaczenie zagrożenia jest bardzo proste. Intuicyjny interfejs Mapy nie jest skomplikowany i stronę internetową można otworzyć na komputerze, telefonie lub tablecie. Wystarczy jedynie wybrać punkt na mapie, w którym występuje zagrożenie, a następnie wybrać jego kategorię. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej jednostki Policji, a funkcjonariusze je zweryfikują maksymalnie w ciągu 7 dni. Jeśli policjanci potwierdzą, że problem występuje – wdrożą działania zmierzające do jego rozwiązania, tak jak w powyższych przypadkach
Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu