Policja Wrocław: Wrocławscy funkcjonariusze rozmawiali o hejcie z uczniami dobrzykowickiej szkoły

2 min czytania

Internetowy hejt, to coś, co może spotkać każdego z nas. Wystarczy jeden fałszywy wpis na portalu społecznościowym lub wiadomość wysłana za pośrednictwem komunikatora, aby doprowadzić niewinną osobę do desperackich kroków. Dlatego funkcjonariusze z Wrocławia rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o konsekwencjach hejtu, również prawnych.

Hejt. Słowo, które każdy z nas słyszał nie raz. W mediach powtarza się bardzo często. Co jednak oznacza? Jak się przed nim bronić? Jak nie stać się zarówno ofiarą, jak i prowodyrem hejtu? O tym wszystkim z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach rozmawiał sierż. Jakub Bereza z Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zajęcia z uczniami wspomnianej placówki edukacyjnej odbyły się w ostatnich dniach lutego. Głównym tematem był internetowy hejt, który niestety szerzy się wśród młodych ludzi. Myśląc, że w internecie są bezkarni, nastolatkowie publikują treści, które mogą godzić w dobre imię ich koleżanek i kolegów. Często takie treści są albo całkowicie fałszywe, albo mocno przekoloryzowane. Niestety, ale osoba, która pada ich ofiarą, często mylnie uważa, że nie ma jak się przed taką sytuacją obronić i nie wie gdzie szukać pomocy. Wrocławski funkcjonariusz podczas prowadzonej przez siebie prelekcji przypomniał wszystkim, że ofiary hejtu nigdy nie są same.

Przede wszystkim powinny powiedzieć zaufanej osobie, że taka nieprzyjemna sytuacja miała miejsce. Tą osobą może być rodzic, nauczyciel, pedagog, czy policjant. Nie powinno być się samemu w takich sprawach. Ważne jest też to, aby osoby, które są autorami nienawistnego hejtu, poniosły konsekwencje swojego zachowania. I również o tych konsekwencjach opowiadał wrocławski policjant.

Podczas przeprowadzonej prelekcji zaprezentował film profilaktyczny Homo znaczy człowiek”, który powstał we współpracy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz czołowego polskiego producenta filmowego, grupy ATM. Występują w nim gwiazdy srebrnego ekranu, takie jak Mariusz Węgłowski, który wciela się w rolę aspiranta Białacha w jednym z popularnych seriali paradokumentalnych.

Funkcjonariusz wykorzystał również okazję, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych oraz o tym, aby uważały z kim nawiązują kontakt za pośrednictwem internetu, aby nigdy nie padły ofiarą np. handlu ludźmi.

W spotkaniu w Dobrzykowicach wzięło udział prawie 200 uczniów oraz 10 pedagogów.

st. sierż. Krzysztof Marcjan

Powiązane wiadomości

Policja Wrocławska, wroclaw.policja.gov.pl/, wroclaw.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/biezace_informacje/wroclawscy_funkcjonariusze_rozmawiali_o_hejcie_z_uczniami_dobrzykowickiej_szkoly

Autor: krystian