Seniorzy uczyli się rozpoznawać oszustów. Policja pokazała aplikacje

W sali Stowarzyszenia Żółty Parasol policjanci z Komisariatu Policji Wrocław Śródmieście prowadzili prezentacje narzędzi i metod działania oszustów. Spotkanie 18 listopada zgromadziło seniorów, którzy coraz częściej korzystają z internetu i smartfonów.
Debatę zorganizowano w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Partnerzy przy ul. Prusa 37-39. Tematem było zwiększanie świadomości i kompetencji cyfrowych osób starszych oraz sposoby ochrony przed oszustwami internetowymi i telefonicznymi.
Spotkanie prowadził asp. Rafał Ponimasz z Komisariatu Policji Wrocław Śródmieście. Omówił metody działania przestępców - w tym podszywanie się pod bliskich, policjantów, urzędników i pracowników instytucji zaufania publicznego - oraz cel tych działań, którym jest najczęściej wyłudzenie pieniędzy lub wartościowych przedmiotów od osób starszych i samotnych.
Funkcjonariusze zaprezentowali aplikację Moja Komenda oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędzia komunikacji ze służbami i zgłaszania niepokojących zdarzeń. Uczestnicy otrzymali wskazówki, jak rozpoznać próbę oszustwa i jak reagować w sytuacjach budzących podejrzenia.
Policjanci przypomnieli, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani kosztowności. W przypadku podejrzenia przestępstwa zachęcili do natychmiastowego kontaktu z numerem alarmowym 112.
W debacie wzięli też udział przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji wspierających seniorów, którzy podkreślali znaczenie wzajemnej czujności i komunikacji międzypokoleniowej. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zadawania pytań i poznania praktycznych wskazówek, jak unikać zagrożeń.
Organizatorzy podziękowali za udział i zaprosili na kolejne debaty poświęcone bezpieczeństwu osób starszych.
na podstawie: KMP Wrocław.
Autor: krystian

