Ceny mieszkań we Wrocławiu: 12 783 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Wrocławiu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania we Wrocławiu wyniosła 12 783 zł/m², o 40 zł/m² (+0,3%) powyżej średniej z 2025 r. To obraz stabilizacji po wcześniejszych wzrostach. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja faktywroclaw.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań we Wrocławiu: najważniejsze liczby

  • 12 783 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 40 zł/m² (+0,3%) - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 11 032-14 783 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 628 323 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 50 m² - mediana powierzchni lokalu.

Dla kupującego znaczenie ma zarówno stawka za metr, jak i całkowity budżet. Zestawienie metraży oraz lokalizacji pokazuje, dlaczego miejska mediana nie wyczerpuje obrazu rynku.

Infografika: ceny mieszkań w Wrocławiu
Infografika: ceny mieszkań w Wrocławiu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)12 980
wtórny12 410

12 980 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 12 410 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 4,6%. Lokalnie relacja bywa jednak odwrotna, co pokazuje podział na rejony.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)14 854
35-45 m² (małe 2-pok.)13 694
45-55 m² (2-pok.)12 396
55-70 m² (3-pok.)12 036
70-90 m² (duże 3-4 pok.)11 693
90-120 m² (największe)10 267

14 854 zł/m² kosztował metr w segmencie 25-35 m², a 10 267 zł/m² w lokalach 90-120 m². Mniejsze mieszkania mogą przyciągać nabywców niższą ceną całkowitą, co sprzyja utrzymywaniu wyższej stawki jednostkowej.

Ceny wg metrażu - Wrocław
Ceny wg metrażu - Wrocław

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

16 173 zł/m² w rejonie Siedlec to najwyższa mediana w zestawieniu. Najniższa wynosi 5 109 zł/m² i dotyczy rejonu Świniary.*

Rejonzł/m² (oba rynki)
Trójkąt15 110
Szczepin13 789
Tarnogaj13 350
Nadodrze13 164
Ołtaszyn12 784
Gajowice12 773
Jagodno12 709
Maślice Małe12 627
Osiedle Wilanowskie12 368
Lipa Piotrowska11 250
Ołbin10 823
Borek10 705

* Wynik dla rejonu Świniary obejmuje okres od 2019 r.; szczegóły podziału na rejony OSM opisano w Metodologii.

Mapa cen mieszkań - Wrocław
Mapa cen mieszkań - Wrocław

Ceny wg części miasta - Wrocław
Ceny wg części miasta - Wrocław

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Glinianki16 39012 962
Trójkąt15 43813 927
Tarnogaj12 78815 147
Jagodno12 02214 381
Kleczków13 92912 412
Nadodrze12 61813 663
Gajowice13 45711 901
Grabiszyn12 37710 872
Huby11 52212 229
Lipa Piotrowska11 07911 966
Psie Pole11 86311 720
Siedlec15 727-
Popowice Północne15 21012 149 *
Szczepin14 480 *13 547

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Wrocław
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Wrocław

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Wrocław
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Wrocław

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic o aktywnym obrocie wykaz obejmuje:

  • ul. Braterska - 13 100 zł/m²;
  • ul. gen. Antoniego Madalińskiego - 12 193 zł/m²;
  • ul. Walońska - 19 962 zł/m².

Między skrajnymi stawkami w tej grupie różnica wynosi 7 769 zł/m². Lokalizacja pozostaje więc istotnym elementem porównywania budżetów zakupowych.

Codziennie nowe informacje z Wrocławia publikujemy na faktywroclaw.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na faktywroclaw.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 628 323 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także PCC według stawki 2%, czyli około 12 566 zł, chyba że kupujący korzysta ze zwolnienia dla pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 4 038 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Taksa jest negocjowalna. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 7 378 zł/m² w 2021 r. do 12 783 zł/m² obecnie, czyli 73%, ze średnim tempem 11,6% rocznie. Poniższy wykres pozwala umieścić bieżącą stabilizację w dłuższej perspektywie.

Trend cen - Wrocław
Trend cen - Wrocław

Wrocław na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

7 451 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu metr kosztuje o 5 332 zł więcej.

Wrocław wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych w IV kw. 2024 wyniosła 12 587 zł/m², wobec 10 545 zł/m² rok wcześniej, przy wzroście 19,4% (źródło: GUS).

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Wrocław-12 783-
Żarów40 km4 855-62,0%
Jaworzyna Śląska46 km4 165-67,4%
Świdnica47 km7 113-44,4%
Strzegom49 km5 577-56,4%

Komentarz analityczny

40 zł/m² (+0,3%) ponad poziom odniesienia z 2025 r. oznacza stabilizację, wyraźnie odmienną od średniego tempa 11,6% rocznie od 2021 r. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc przede wszystkim od przyjętej perspektywy.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). We wrześniu oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.).

Koszt finansowania wpływa na dostępną kwotę zakupu, a przez nią na wybór metrażu i lokalizacji. Jeżeli dostępność kredytu się poprawi, może wspierać popyt; jeśli wybór mieszkań będzie wystarczający, presja na wzrost cen może pozostać ograniczona. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu?

Mediana wynosi 12 783 zł/m².

Czy ceny mieszkań we Wrocławiu rosną, czy spadają?

Wzrost wynosi 40 zł/m² (+0,3%) wobec średniej z 2025 r., co oznacza stabilizację.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Skrajne mediany to 16 173 zł/m² w rejonie Siedlec oraz 5 109 zł/m² w rejonie Świniary.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie we Wrocławiu?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 14 854 zł/m², a dla 35-45 m² - 13 694 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 12 980 zł/m² i 12 410 zł/m², przy premii 4,6%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 1488 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 30 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (841 transakcji) i wtórny (647); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-30; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS są kwartalne i publikowane z opóźnieniem; IV kw. 2024 stanowi tło, a nie nowszy pomiar. Porównanie lokalnej dynamiki z ogólnopolską wymaga ostrożności ze względu na różne okresy i miary. *Wynik dla rejonu Świniary obejmuje całość danych od 2019 r., nie tylko bieżące okno. Rozdzielenie rynków przedstawiono również w tabeli rejonowej i na mapach.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji