Co warto wiedzieć o chorobie spowodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2

Choroba zakaźna o nazwie COVID-19 wywołana jest przez koronawirusa SARS-CoV-2. W momencie odkrycia pierwszych przypadków koronawirusa naukowcy początkowo myśleli, że jest to inna odmiana znanego już wcześniej wirusa SARS. Stąd właśnie powstała nazwa SARS-CoV-2, którą używa się obecnie do określenia tego wirusa. Już niebawem w Polsce dostępny będzie komercyjny test na koronawirusa.

Pierwsze przypadki pojawiły się w mieście Wuhan w Chinach, a na dzień 3 marca 2020 na całym świecie odnotowano już ponad 90 tysięcy przypadków. Wśród europejskich krajów najwięcej zachorowań zaobserwowano we Włoszech, gdzie liczba zarażonych przekroczyła 2 tysiące przypadków. Największym problemem jest to, że liczba zachorowań rośnie w lawinowym tempie. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wirus w większości przypadków ma łagodny przebieg.

Jakie są objawy zarażenia Koronawirusem?

Objawy typu gorączka, zmęczenie i uczucie rozbicia oraz suchy kaszel to najczęstsze symptomy działania wirusa SARS-CoV-2. Warto jeszcze wspomnieć, że w rzadszych przypadkach mogę wystąpić bóle różnego rodzaju (głowy, mięśni, gardła) oraz może pojawić się katar i biegunka, a także problemy z oddychaniem. Przebieg choroby można porównać do zapalenie płuc. Początkowe objawy są zwykle łagodne, ale z czasem mogą się nasilić. Według koronawirus wiadomości podawanych przez Światową Organizację Zdrowia aż 80% chorych odzyskuje siły bez konieczności specjalnego leczenia.

Organizm sam zwalcza infekcję wirusową, pomocne w tym mogą być typowe leki obniżające gorączkę lub przeciwbólowe. W przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby i schorzenia koronawirus SARS-CoV-2 może doprowadzić do powikłań, a w rzadkich sytuacjach nawet do śmierci. Procent osób, które zmarły po zarażeniu koronawirusem jest jednak niewielki i wynosi około 2%. Szacuje się jednak, że te statystyki mogą być nieco zawyżone z uwagi na to, że największa śmiertelność dotyczy osób w podeszłym wieku, które chorowały również na inne, przewlekłe choroby. Osoby z obniżoną odpornością również mogą nie poradzić sobie z działaniem wirusa, który w tego typu rzadkich przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia płuc.