Dzbanek filtrujący – jakie korzyści zapewnia?

Dzbanek filtrujący jest niedrogim i łatwo dostępnym urządzeniem, które zagościło już w wielu domach. Wpływa na poprawę jakości wody wodociągowej. Usuwa wiele zanieczyszczeń, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca i można go bez problemu przenosić. Co warto wiedzieć o dzbanku filtrującym?

Sposób działania dzbanka filtrującego

Wszystkie dzbanki filtrujące mają prostą trzyczęściową konstrukcję. Składają się z pojemnika, do którego nalewa się wodę, filtra i pojemnika, do którego trafia już przefiltrowana woda. Na pokrywie zwykle znajduje się wskaźnik i na nim oznacza się datę pierwszego napełnienia wodą. Gdy wskaźnik znajdzie się na końcu skali, należy wymieniać filtr na nowy. Wkłady filtracyjne wymienia się zwykle po miesiącu, ale to zależy od danego producenta. W niektórych modelach dzbanków o konieczności wymiany filtra informuje lampka LED, która zmienia kolor na czerwony. Aby skorzystać z dzbanka, wystarczy zdjąć pokrywę i wlać wodę do środka. Woda przechodzi przez filtr i spływa do pustej komory, dzięki czemu zostaje oddzielona od części jeszcze nieoczyszczonej. Czas filtracji w dzbankach o pojemności 1,5 litra wynosi około 10 minut. Po założeniu nowego wkładu nie należy pić wody z pierwszej filtracji – dopiero druga partia jest zdatna do picia.

Jakie związki dzbanki usuwają z wody?

Chociaż dzbanek filtrujący nie jest w stanie usunąć wszystkich szkodliwych substancji, radzi sobie z wieloma istotnymi zanieczyszczeniami. Eliminuje zanieczyszczenia mechaniczne, czyli np. rdzę, która może być obecna w wodzie, gdy stan techniczny sieci wodociągowych jest zły. Jednym z problemów dotyczących wody z kranu są związki chloru, które są w niej obecne ze względu na zastosowanie w dezynfekcji sieci wodociągowych, a dzbanek filtracyjny skutecznie go rozwiązuje. Ponadto usuwa z wody część metali ciężkich – przede wszystkim ołów, który jest obecny w starych instalacjach wody. Z nadmierną twardością wody radzi sobie większość wkładów filtracyjnych, ale warto wyposażyć się w dobrej jakości dzbanek Brita Aluna XL lub innej renomowanej marki, którego działanie zostało potwierdzone. Woda wodociągowa musi być kontrolowana pod względem zanieczyszczeń, ale mimo wszystko może zawierać pewną ilość zanieczyszczeń organicznych lub pestycydów, które dzbanek filtrujący potrafi usunąć. Nie jest jednak w stanie wyeliminować wszystkiego. Dzbanki nie usuwają mikroorganizmów, jonów amonu i amoniaku, żelaza oraz manganu w rozpuszczonej postaci, azotanów i azotynów.

Zalety stosowania dzbanków filtrujących

Dzbanek filtrujący zapewnia smaczną wodę pitną bez konieczności jej gotowania, dzięki czemu można zrezygnować z kupowania znacznych ilości wody mineralnej. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, aby zaopatrzyć się w wodę dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę, że przefiltrowana woda sprawia, że herbata i kawa smakują lepiej – wydobywa ich naturalny smak i aromat. Przeciwdziała osadzaniu się kamienia w czajnikach i ekspresach do kawy. Korzystając z dzbanka, dbamy o ekologię, ponieważ ograniczamy zużycie plastikowych odpadów po wodzie mineralnej.