Zagrożone wyginięciem zwierzęta, alkoholomierz, aparaty fotograficzne czy zegary słoneczne. Te oraz wiele innych eksponatów można obejrzeć nie wychodząc z domu dzięki platformie Wirtualne Muzea Wrocławia (WMW).
Projekt ruszył w maju, gdy z powodu pandemii koronawirusa muzea były zamknięte. Dlatego do cyfrowej trójwymiarowej rzeczywistości przeniesiono ponad 80 muzealnych eksponatów z czterech muzeów: Farmacji, Politechniki Wrocławskiej, Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Poddano je procesowi digitalizacji oraz obróbce cyfrowej i w formie obrazów 3D.
– Każde muzeum wyselekcjonowało 20 eksponatów. Opowiadają różne historie i wykorzystywane są w ścieżce historycznej oraz warsztatach dotyczących np. zwierząt wymarłych i zagrożonych wyginięciem lub leków i trucizn – opowiada Maciej Mosur z WMW.
Cyfrowa obróbka 3D umożliwia odbiorcom interaktywną formę eksploracji zbiorów - eksponaty można dowolnie obrócić i przyjrzeć się szczegółom. Przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości usłyszymy także lektora.
– Pracujemy nad aplikacją, która powinna być gotowa do połowy października. Wtedy w Centrum Innowacji PRZEJŚCIE będzie można założyć okulary VR i samemu zobaczyć eksponaty – dodaje Mosur.
Wśród nich m.in. wynaleziony w 1881 r. autoklaw (sterylizator parowy do narzędzi chirurgicznych), komora do usypiania zwierząt laboratoryjnych z początku XX wieku, arytmometr Triumphator będący poprzednikiem kalkulatora (1905). Coś dla siebie znajdą również miłośnicy gastronomii – np. lunetę Gregorego z lat 1734-50 służącą obserwacji ciał niebieskich lub zegar słoneczny typu Dippe – jest to połączenie zegara słonecznego z kompasem, które pod koniec w. XIII pozwoliło na rozwój zegarów przenośnych.
Darmowe warsztaty dla wszystkich
Organizatorzy w ramach projektu przygotowali interaktywne warsztaty online dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych realizowane zwykorzystaniem platformy edukacyjnej Cosphere. Uczestnicy zajęć poznają sekrety muzealnych eksponatów, tropią ślady ukrytej w nich historii, rozwiązują zagadki i pogłębiają wiedzę z zakresu takich dziedzin nauki jak fizyka, biologia, geografia, chemia czy matematyka. Warsztaty można też zorganizować dla seniorów.
– Chcemy rozwijać ten projekt i zapraszamy do współpracy kolejne muzea. Warsztaty cieszą się dużą popularnością - od początku września zarezerwowano 500 miejsc – zauważa Mosur. W planach jest również przygotowanie audiodeskrypcji oraz dostosowanie oficjalnej strony projektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Eksponaty można oglądać na stronie internetowej Wirtualne Muzea Wrocławia. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Organizatorem jest Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect, która zaprasza na obecnie jedyne dostępne warsztaty – 10 października na godzinę 17. Uczestnicy odwiedzą muzea w ramach Nocy Innowacji realizowanej w ramach Festiwalu Cyfryzacji.