Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że stała się częścią większego wydarzenia Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury, ale także z powodu pandemii, dlatego spotkania są transmitowane, a można je oglądać na profilach społecznościowych. Goście festiwalu to, jak zawsze, poeci, a kulminacją imprezy będzie wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 17 października. 


Wśród rewelacji 5. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius m.in. w środę 14 października o 18.45 w Prozie gratka dla fanów Bohdana Zadury – o jego najnowszej książce poetyckiej „Sekcja zabójstw” z autorem porozmawia Jakub Kornhauser.

Głośne czytanie poezji, nowe tomy poezji

Na wrocławskim bruku w samym centrum (m.in. na Świdnickiej) pojawiły się utwory poetyckie „nadrukowane” białą farbą, można je czytać przechodząc, sfotografować i zachować. A codziennie od 12 do 15 października o 16.30 w innej części Starówki głośne czytanie wierszy, m.in. Zuzanny Ginczanki i Anny Świrszczyńskiej.  

Na początku festiwalu miały premierę aż trzy książki poetyckie opublikowane nakładem Wydawnictwa Warstwy – genialny tom „Antena” laureata Angelusa Serhija Żadana, „Sąsiadki”, czyli kobieca poezja współczesna w wykonaniu czeskich autorek i wreszcie „Spis treści”, wariacja literacka kolektywu poetów laureatów – Piotra Janickiego i Adama Kaczanowskiego.

Przeczytajcie o nowych książkach Warstw i spotkaniach z autorami

Salon Silesiusa – spotkania z nominowanymi do nagrody

Salon (czyli okazja do posłuchania rozmów z nominowanymi do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius) budzi zawsze najwięcej emocji. Oto grafik wszystkich spotkań do obejrzenia na profilu FB Wrocławskiego Domu Literatury

  • 15 października, godz. 18.45, Klub Proza

Salon Silesiusa – Debiuty (spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020), Goście: Joanna Lewandowska (tom „Trach”), Kasper Pfeifer (tom „adblock”), Jakub Pszoniak (tom „Chyba na pewno”), prowadzi Paweł Mackiewicz.

  • 16 października, godz. 20.30, Klub Proza

Salon Silesiusa – Książka roku (spotkanie z autorkami i autorami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020), Goście: Justyna Bargielska (tom „Dziecko z darów”), Tomasz Bąk (tom „Bailout”), Piotr Florczyk (tom „Dwa tysiące słów”), Konrad Góra (tom „Kalendarz majów”), Joanna Łańcucka (ilustratorka tomu „Waruj”), Joanna Mueller (tom „Waruj”), prowadzi Marcin Hamkało.

  • 17 października, godz. 12.00, Klub Proza

Salon Silesiusa – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej), prowadzi Piotr Śliwiński.

  • 18 października, godz. 13.45, Klub Proza

Salon Silesiusa – Spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
Prowadzenie: Tomasz Kunz i Justyna Sobolewska.

Zmiany w regulaminie Nagrody Silesius

W tym roku Wrocławska Nagroda Literacka Silesius przeszła lifting. Po ubiegłorocznej, nieoczekiwanej decyzji Macieja Bobuli (nagrodzonego za debiut), który kwotą swojej nagrody podzielił się z pozostałymi dwoma nominowanymi poetami i zaapelował o uczynienie konkursów bardziej zrównoważonymi, na apel zareagował błyskawicznie prezydent Wrocławia. 

Jacek Sutryk zdecydował, że wszystkim trzem poetom nominowanym w kategorii debiut roku powiększy nagrodę o równowartość mediany zarobków w Polsce, czyli o 2500 złotych. – Warto inwestować w kulturę, równie mocno warto inwestować w edukację. Piękny gest Macieja Bobuli, który podzielił się nagrodą Silesius z pozostałymi nominowanymi – pisał wtedy na Tweeterze prezydent.

W tym roku gest prezydenta nabrał mocy urzędowej, a każdy z nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius otrzyma 5 tysięcy złotych.

Zwycięzców w kategorii „Książka roku” i „Debiut” poznamy podczas gali 17 października, zaś nagrodę za całokoształt twórczości odbierze Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. 

Transmisja z Gali Silesiusa

Oglądajcie transmisję ze wspólnego wręczenia zarówno Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, jak i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus w mediach społecznościowych, m.in. na stronie wroclaw.pl i na FB Wrocławskiego Domu Literatury.