Przez tydzień (od 17 do 25 października) można odwiedzać 10 wrocławskich ksiegarni, w których przygotowano specjalny artystyczny program, m.in. spotkania z ciekawymi gośćmi, koncerty, wieczory poetyckie, premiery książek i spacer po literackim Wrocławiu. Imprezę, która została wpisana w wielkie wydarzenie – Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury – zorganizowała Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza.    


Wrocławiu, marsz do księgarni! to ostatni akcent Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury. Dla fanów księgarnianych spotkań codziennie aż do niedzieli same atrakcje. Polecamy kilka z nich.

  • Spotkanie z Arkadiuszem Żychlińskim, autorem książki „Zwrot przez współczesną. Pryzmaty” Wydawnictwa Ossolineum (21.10, godz. 17.00, Cafe księgarnia Tajne Komplety) 

Filolog Arkadiusz Żychliński pisze o Bolaño, Bernhardzie, Coetzee, Kafce, Knausgårdzie, Sebaldzie i wielu innych prozaikach. Autor sięga po twórczość pisarzy doskonale w Polsce znanych, jak i nieco mniej rozpoznawalnych autorów „drugorzędnych powieści pierwszej klasy”. Komentuje dzieła klasyków, ale przygląda im się z nieoczywistych punktów widzenia, lokując ich w nowych układach i konstelacjach. 

Obowiązują zapisy i strój epidemiczny. Prośba o wcześniejsze wysłanie maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  • Spotkanie z Martą Koronkiewicz, poświęcone książce „I jest moc odległego życia w tej elegii” (22.10, godz. 17.00, Cafe księgarnia Tajne Komplety)

Książka jest monografią poświęconą twórczości jednego z najważniejszych, najczęściej nagradzanych, najbardziej fascynujących krytykę polskich poetów współczesnych – Andrzeja Sosnowskiego. 

Obowiązują zapisy i strój epidemiczny. Prośba o wcześniejsze wysłanie maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  • Spotkanie z Joanną Hytrek-Hryciuk poświęcone książce „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-44” (23.10, godz. 18.00, Księgarnia pod Arkadami)

Autorka zaczyna swą opowieść w 1938 roku, roku ostentacyjnego triumfu ideologii NSDAP; „nocy kryształowej” i ustanowienia nowego herbu Wrocławia. Kończy ją zimą 1944 roku, nie zajmując się już okresem Festung Breslau znanym z licznych opracowań.
Książka pokazuje nam obraz życia w mieście, w którym każdą sferę aktywności jej mieszkańców przenika ideologia. 

Obowiązują zapisy i strój epidemiczny. Prosimy o wcześniejsze wysłanie maila na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  • Koncert muzyki filmowej (23.10, godz. 19.00, Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty)

W przestrzeni kina NH, obok księgarni, rozbrzmiewać będą filmowe tematy w gitarowej aranżacji, a zagra Stefan Bogdalski.

  • Spotkanie z Tomaszem Brodą i premiera książki „Bookface, księga twarzy pisarzy” (24.10, godz. 16.00, Cocofli)

Ze względu na wspólne bezpieczeństwo podczas wydarzenia obowiązuje limit miejsc - zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/iaCdz9ZD1zNL4U2M7
Dla tych, którzy nie dadzą rady być na miejscu, spotkanie będzie prowadzone również online.

  • Spacer po literackim Wrocławiu z Szymonem Maraszewskim (start 25.10 o 12.00 spod Księgarni pod Arkadami)

W których miejscach bywali niegdyś pisarze? Jakie księgarnie i antykwariaty szczególnie mocno zapisały się na kulturalnej mapie stolicy Dolnego Śląska? Gdzie była pierwsza powojenna wrocławska księgarnia i kto ją prowadził? Ile było ich po II wojnie na Rynku i jak ta sytuacja przedstawia się dzisiaj? Gdzie znajduje się najmniejsza księgarnia w mieście?
Na te i wiele innych pytań odpowie oprowadzający.