Wszystko o panelach fotowoltaicznych

Nic dziwnego, że panele fotowoltaiczne zyskują coraz więcej popularności. Pozwalają one na wydajniejszą produkcję czystej energii elektrycznej. W naszym kraju wzrost takich instalacji rozpoczął się w 2019 roku. Wprowadzono wtedy ulgę termomodernizacyjną. Stale pojawiają się nowe programy wspierające rozwój fotowoltaiki w Polsce. Właśnie dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na montaż takiej instalacji na dachu albo gruncie. Poniżej znajdziecie informacje, dzięki którym będziecie mogli bliżej zapoznać się z technologią oraz zaletami paneli fotowoltaicznych.

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Działają one przede wszystkim dzięki promieniom słonecznym, które docierają do naszej planety. Energia ta jest równa 1367 W/m2. Jest to tak zwana stała słoneczna. Warto jednak pamiętać, że do powierzchni paneli dociera mniejsza ilość energii, ponieważ musi ona przejść przez atmosferę. Oczywiście najwięcej takiej energii dociera w miesiącach letni i wynosi ona 900 W/m2. Dobrze zainstalowane panele słoneczne będą mogły wyprodukować prąd dla całego gospodarstwa domowego na cały rok.

Panele fotowoltaiczne generują prąd z energii słonecznej dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Zostało ono zaobserwowane w XIX wieku. Naświetlanie dwóch elektrod wykonanych z tego samego materiału powoduje, że powstaje pewne napięcie. Po 100 latach stworzono ogniwo słoneczne, które wykonane zostało z krzemu. Właśnie od tego czasu branża ta zaczęła dynamiczne się rozwijać.

Budowa paneli słonecznych

Panele słoneczne tworzą połączone ogniwa słoneczne, które najczęściej są wykonane z krzemu. Jest to pierwiastek, który na swojej ostatniej powłoce posiada cztery elektrony walencyjne. Taka budowa bez problemu pozwala na wytworzenie odpowiedniej energii elektrycznej. Krzem jednak ma dość słabą przewodność, dlatego panele są wytwarzane z zmodyfikowanego krzemu, który jest wzbogacony o inne pierwiastki. Jeśli potrzebna jest Ci fotowoltaika dla rolnika, zajrzyj tu.

Czy panele fotowoltaiczne w Polsce się opłacają?

Osoby, które chcą zainwestować w fotowoltaikę w naszym kraju często mają wątpliwości co do opłacalności takiej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że dostępne są u nas liczne dofinansowania oraz ulgi, przez co możemy obniżyć koszt inwestycji. Czas zwrotu takiego wydatku może się skrócić nawet do 6 lat. Z racji tego, że inwestycja ta coraz bardziej się opłaca, panele fotowoltaiczne można zauważyć na coraz większej ilości polskich dachów.

Najważniejsze elementy całej instalacji fotowoltaicznej

Z pewnością jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Często jest on nazywany inwerterem. Ma on za zadania przetworzyć prąd stały wygenerowany przez panele w prąd zmienny. Ten natomiast możemy wykorzystać do zasilania różnych urządzeń elektrycznych w naszym domu. Falownik pozwala nam na badanie wydajności naszej instalacji. Jest to tak naprawdę drugi największy koszt przy inwestycji w taką instalację.

Warto wspomnieć także o konstrukcji wsporczej. Bez niej nie moglibyśmy zamontować paneli słonecznych. Jeżeli zależy nam na tym, żeby zamontować panele na gruncie, musimy zdecydować się na stabilną i silną konstrukcję. Musi ona utrzymać nasze panele oraz nie wyginać się pod ich ciężarem.

Na koniec musimy pamiętać o przewodach, które w dużej mierze znajdują się na zewnątrz. Muszą więc one być wytrzymałe oraz mieć odpowiednią izolację. Warto więc, żeby nasze przewody były odporne na promieniowanie UV oraz na niesprzyjające warunki atmosferyczne.