Ponad 1 mln złotych miasto przeznaczyło na zakup specjalistycznych urządzeń medycznych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz wsparło zakończoną już przebudowę oddziału ginekologiczno–położniczego.

  • Nowy sprzęt w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, źródło: mat.pras.


Pomoc wrocławskim szpitalom w zakupie sprzętu i wyposażania oddziałów położniczych stało się już wieloletnia tradycją. Nie inaczej było w tym roku. Miasto, mimo trwającej epidemii i koncentrowaniu się na wspieraniu służby zdrowia w walce z Covid-19, wsparło także najmłodszych wrocławianach i ich rodziców.

– Ponad 1 mln zł przeznaczyliśmy zarówno na przebudowę oddziału, jak i na zakup specjalistycznego sprzętu, jak USG z kompletem głowic, inkubator noworodkowy, zcentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego. – mówi Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Specjalistyczny sprzęt i pokój narodzin

Dzięki dofinansowaniu miasta placówka zakupiła specjalistyczne urządzenia medyczne: USG ginekologiczne z kompletem głowic, KTG, inkubator noworodkowy, MONACO – scentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, system monitoringu (telemetria) oraz 2 kardiotokografy (do używania w ciąży pojedynczej). Część dofinansowania przeznaczono też na modernizację Pododdziału Patologii Ciąży, w którym do dyspozycji pacjentek jest 30 łóżek i odnowione sale zabiegowe.

– Mimo pandemii, właśnie dzięki wsparciu pana prezydenta Wrocławia, został wyremontowany oddział patologii ciąży tak bardzo potrzebny i pokój narodzin, gdzie pacjentki mogą rodzic tak, jakby rodziły w domu – powiedział profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

Pokój narodzin w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, źródło: mat.pras.

W szpitalu przy ul. Kamieńskiego rodzi się najwięcej dzieci w regionie

– W placówce było ponad 87 tys. porodów, ponad 1 tys. par bliźniaków i kilkanaście trojaków – przypomina dr Bogusław Malik, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. – Jako pierwszy szpital na Dolnym Śląsku przeprowadziliśmy poród w immersji wodnej, jako pierwsi w Polsce, a na pewno w regionie, poród w znieczuleniu gazem Entonox. Teraz jako pierwsi we Wrocławiu mamy pokój narodzin – opowiada ordynator.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, źródło: mat.pras.

Zdrowa matka i dziecko we Wrocławiu

Program „Zdrowa Matka i Dziecko”, w ramach którego udzielane jest wsparcie szpitalom, prowadzony jest we Wrocławiu od ponad 10 lat. Wpiera on wrocławskie szpitale w zwiększaniu jakości opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem, wczesnym wykrywanie zagrożeń zdrowotnych oraz zapobieganiu chorobom. Jego elementami, poza wsparciem finansowym, jest m.in. finansowanie sześciu Wrocławskich Szkół Rodzenia, w których realizowany jest bezpłatny program edukacji przedporodowej dla kobiet w ciąży, w tym z niepełnosprawnościami.

Poza tym, Wrocław od lat prowadzi także edukację zdrowotną w zakresie opieki i wychowania dzieci w Ośrodkach Informacji i Edukacji utworzonych przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZZOZ, gdzie specjaliści (położna, ginekolog, pediatra, psycholog, pedagog, pielęgniarka i dietetyk) prowadzą zajęcia edukacyjne i konsultacje. Prowadzone jest też wsparcie dla wieloraczków.

Ponad 10 mln złotych w 2020 r. dla wrocławskich szpitali

W 2020 r. miasto przeznaczyło na wsparcie szpitali ponad 10 mln złotych.

  • 1 milion złotych trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
  • Na zakup aparatu ultrasonograficznego oraz 3 lamp zabiegowych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. J. Mikulicza-Radeckiego miasto przeznaczyło 360 tysięcy złotych.
  • Na wsparcie jednostek ochrony zdrowia w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2 w 2020 r. miasto przekazało ponad 9 mln. złotych.

Czytaj też: Miasto wspiera wrocłaawskie szpitale i Wrocław ufundował USK najnowocześniejszą karetkę w Polsce