Śmiało można powiedzieć, że wentylacja mechaniczna ma wiele zalet. Jest ona skuteczna niezależnie od pogody oraz umożliwia odzyskiwanie ciepła. Dzięki temu otrzymujemy świeże i zdrowe powietrze z zewnątrz, które dodatkowo jest ogrzewane. Wentylacja grawitacyjna niestety obecnie jest zawodna i wiąże się z dużymi stratami ciepłą w okresie grzewczym. Przez to domownicy są narażeni na zwiększone wydatki.
Coraz więcej inwestorów decyduje się więc na zastosowanie wentylacji mechanicznej. Jest ona często spotykana nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w przedsiębiorstwach. Wentylacja mechaniczna zapewnia nam stały dostęp do świeżego powietrza w domu. Znacząco przekłada się to na poprawę nastroju mieszkańców oraz na nasze zdrowie.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Składa się ona z dwóch wentylatorów, gdzie jeden wtłacza powietrze do wnętrza, natomiast drugi usuwa zużyte powietrze na zewnątrz. Wymuszają one obieg powietrza, który możemy zintensyfikować, jeśli system jest wyposażony w panel sterowania. Warto tutaj także wspomnieć o centralach wentylacyjnych. Ich najprostsze wersje oferują jedynie obieg powietrza. Jednak ich bardziej skomplikowane wersje, dzięki wymiennikowi ciepła, umożliwiają rekuperację. Polega ona na oddawaniu ciepła przez powietrze uchodzące z pomieszczenia świeżemu powietrzu do niego wpadającemu.
Dobrze zainstalowana rekuperacja pozwala na zaoszczędzeniu nawet do 90% ciepła w budynku. W ten sposób możemy zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem domu. Trzeba także wspomnieć o tym, że wentylacja mechaniczna jest wyposażona w filtry. Oczywiście należy je co jakiś czas wymieniać. Dzięki nim powietrze, które jest nawiewane do wnętrza budynku, nie zawiera kurzu, pyłków, smogu oraz alergenów. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie dla alergików.
O tym jak dobrać odpowiednią moc rekuperatora do budynku dowiesz się tutaj
Koszty wentylacji mechanicznej
Na początku warto dowiedzieć się, co wpływa na koszt wentylacji mechanicznej. Warto pamiętać o tym, że musimy zakupić odpowiedni projekt, nabyć urządzenia oraz zapłacić za ich instalację. Dodatkowo konieczne będzie późniejsze serwisowanie wentylacji mechanicznej. Cena ostateczna całej inwestycji będzie więc różna. Ustala się ją indywidualnie. Oczywiście największą częścią całej kwoty będzie rekuperator, czyli serce całego systemu. Warto zdecydować się na wysokiej jakości urządzenia, ponieważ dzięki temu będą one nie tylko skuteczne, ale także ciche. Jest to konieczne, jeśli chcemy cieszyć się pełnym komfortem i świeżym powietrzem.
Całkowita cena za rekuperację w naszym domu może wynosić od 15 000 do 20 000 złotych. Pamiętajmy także o eksploatacji naszego rekuperatora. Za prąd rocznie będziemy musieli zapłacić około 200 złotych. Pamiętajmy, że regularna wymiana filtrów jest tutaj konieczna.
Użytkowanie naszych rekuperatorów Karino jest bardzo tanie w obsłudze. Przy domu o powierzchni 120m2 możemy liczyć na 150-300 złotych. Korzystanie z tych urządzeń odbywa się praktycznie bezobsługowo. Wszystko działa w sposób automatyczny, bez potrzeby ingerencji w system. Filtry poleca się wymieniać raz na 2-4 miesiące. Ich wymiana zachodzi w naszych urządzeniach w bardzo prosty sposób. Urządzenia naszych rekuperatorów nie wymagają corocznego serwisowania.
Więcej szczegółów na https://karino.pl/