Rowerowa mapa Wrocławia w wersji zaktualizowanej jest już dostępna w wersji papierowej i elektronicznej. Znajdują się na niej wszystkie trasy rowerowe w mieście z podziałem na ich rodzaj, pasy dla rowerów, zaznaczone zostały również stacje Roweru Miejskiego oraz inne udogodnienia dla rowerzystów.

  • rower, wrocław

    fot. J. Leja/www.wroclaw.pl

  • fot. J. Leja/www.wroclaw.pl

  • fot. J. Leja/www.wroclaw.pl


Na mapie zaznaczono strefy uspokojonego ruchu do 30 km/h. Z założenia w tych strefach jest bezpieczniej, na ogół ruch jest tam mniejszy, auta poruszają się wolniej i nie pojawiają się ciężarówki. Może być to pomocne przy wyznaczaniu trasy codziennego dojazdu lub trasy wycieczki. Zaznaczone są również izochrony dojazdu do centrum w 15 i 30 minut.

Wiele osób nie uświadamia sobie, jak szybko można dojechać do centrum z danego miejsca.

Pobierz mapę

Rowerem pod prąd, w dozwolonych miejscach

Na wielu ulicach rowerzyści mogą pojechać pod prąd. Na mapie zostało zaznaczone, gdzie znajdują się kontrapasy i kontraruch (tj. dozwolona jazda na rowerze pod prąd na ulicach jednokierunkowych. Należy pamiętać tylko, że nie są one oznakowane w jakiś szczególny sposób – są to po prostu trasy rowerowe na jezdni.

  • Kontrapas to pas rowerowy utworzony w jezdni jednokierunkowej umożliwiający ruch rowerów „pod prąd”. Kontrapas można spotkać na jezdniach, gdzie prędkość nie jest wyższa niż 50 km/h. Wyznacza się przy lewej krawędzi jezdni przeciwnie do kierunku ruchu pojazdów za pomocą oznakowania pionowego i poziomego.

  • Kontraruch umożliwia poruszanie się „pod prąd” na jezdniach jednokierunkowych z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Specjalny pas dla rowerzystów nie jest wówczas wyznaczony. O możliwości jazdy rowerem pod prąd informują znaki pionowe - tabliczki „nie dotyczy rowerów” oraz oznakowanie poziome - tzw. sierżanty rowerowe, czyli piktogramy rowerów ze strzałką wskazującą kierunek i tor ruchu. 

Turystyczne trasy rowerowe

Nie zapomniano również o turystycznych trasach Wrocławia. Na mapie uwzględniono trzy trasy w terenie:

Trasa Twierdzy Wrocław

Ponad 30 obiektów zostało ujętych na trasie 54-kilometrowej pętli rowerowej wokół miasta. Przewodnik trasy rowerowej „Obiekty militarne Wrocławia” to ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników dwóch kółek, ale także dla pasjonatów i odkrywców historii stolicy Dolnego Śląska.

Szlak Odry  

Doliną Odry wyznaczony jest rowerowy Szlak Odry, który wiedzie od miejsca, gdzie rzeka przekracza granicę Polski, do ujścia Warty. Na początku trasa łączyła Wrocław z Głogowem, ale obecnie wspólnie z innymi odrzańskimi szlakami rowerowymi tworzy jedną trasę dla cyklistów, którą można przejechać od granicy z Czechami do odcinka ujściowego do Bałtyku.

Trasa Eurovelo 9

Oznaczona jako szlak rowerowy R-9 trasa EuroVelo 9 biegnie z północy na południe. Szlak znany jest także jako trasa Bałtyk – Adriatyk i biegnie na przestrzeni prawie 2000 km od Gdańska przez Czechy do Słowenii, aż do Puli w Chorwacji. Jest poprowadzona w oparciu o jeden z najsłynniejszych szlaków europejskich – Szlak Bursztynowy.

We Wrocławiu R-9 biegnie od północy od Pawłowic przez Psie Pole, Zacisze, pl. Grunwaldzki, pl. Dominikański, pl. Kościuszki, pl. Powstańców Śląskich, al. gen. J. Hallera, do Muchoboru Wielkiego i dalej w stronę Krzeptowa.

Wrocławski Rower Miejski 

Na mapie jest uwzględnionych 200 stacji WRM-u – z rozróżnieniem na te z terminalem i te z totemem. Na stacjach z terminalem można m.in. zarejestrować się, zapłacić, złożyć reklamację oraz napompować rower, punkty te są wyposażone też w pompki rowerowe. Dodatkowo, na mapie jest zaznaczona, z wyjątkiem centrum, odległość od każdej stacji – 500 m, jest to pomocne przy wyborze stacji, która jest bliżej danego punktu.

W porównaniu z poprzednim wydaniem, nowa mapa jest dużo bardziej kompletna, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową.