UM Wrocław: Dwa przeszczepy serca w USK we Wrocławiu w ciągu 3 dni

4 min czytania

Wrocławski szpital jest szóstym ośrodkiem medycznym w Polsce, który może wykonywać transplantacje serca. Pozytywną decyzję w tej sprawie resort zdrowia wydał na początku lutego br. Wcześniej pacjentów ze wskazaniami do przeszczepienia serca kierowano do innych ośrodków, najczęściej do Zabrza i Warszawy.

Czytaj: Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie wykonywał przeszczepy serca

Pierwszy przeszczep serca na Dolnym Śląsku 25 lutego 2021 r.

Biorcą pierwszego na Dolnym Śląsku serca jest 26-letni mężczyzna z rozpoznaniem niewydolności serca w przebiegu wrodzonej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Po wielu latach prowadzonej z powodzeniem farmakoterapii doszło u niego do gwałtownego zaostrzenia choroby po przejściu COVID-19.

Pierwszy przeszczep serca w USK we Wrocławiu, źródło: UMED Wrocław

Zabieg rozpoczął się w czwartek rano, 25 lutego br. Narząd pochodził od dawcy ze szpitala na Dolnym Śląsku. Od pobrania do wszczepienia serca minęły zaledwie 2 godziny i 20 minut. Sama operacja trwała niecałą godzinę.

Na czele zespołu, który przeprowadził obie transplantacje, stanął dr Roman Przybylski, doświadczony kardiochirurg, który wcześniej pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Krakowie, a fachu uczył się od prof. Zbigniewa Religii i prof. Mariana Zembali. Były to 301. i 302. przeszczepy, które wykonał.

Oczywiście, że były emocje i wielka ekscytacja. W końcu chodzi o ludzkie życie, poza tym byliśmy pionierami na Dolnym Śląsku powiedział po zabiegu dodając, że pacjent mógł wybrać inny ośrodek, ale zdecydował się na szpital przy ul. Borowskiej. Dopiero zaczynamy, a już mamy pozytywną opinię wśród pacjentów podkreśla.

W pierwszej operacji uczestniczyli także dr hab. Jacek Wojarski, kardiochirurg i transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz kilkunastoosobowa załoga specjalistów (kardiochirurgów, kardiologów, perfuzjonistów, anestezjologów, echokardiografistów i pielęgniarek) z USK we Wrocławiu. Całemu zabiegowi przyglądał się również prof. Piotr Ponikowski. To dla mnie bardzo ważny dzień, cieszę się, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny stał się kolejnym ośrodkiem transplantacji serca. Dzięki temu mieszkańcy naszego regionu nie będą musieli szukać pomocy w innych częściach kraju zaznacza prof. Ponikowski.

Zgodnie z procedurami po narząd pojechał nasz zespół chirurgów, który jednocześnie ocenił go pod względem anatomicznym i makroskopowym oraz zakwalifikował do przeszczepienia - tłumaczy dr Roman Przybylski. Mieliśmy o tyle komfortową sytuację, że z racji niewielkiej odległości czas niedokrwienia serca był krótki, a to sprzyja skutecznej transplantacji. Wszystko wskazuje na to, że się udało. Nasz pacjent, cztery dobry po operacji, ma się bardzo dobrze. Jestem dobrej myśli zaznacza.

Czuję się dobrze. To dar od losu, jakbym wygrał szóstkę w lotto. Teraz chciałbym zobaczyć się z rodziną i przyjaciółmi, którzy bardzo mnie wspierają. Mam nadzieję, że na Wielkanoc wyjdę do domu. To będą najlepsze święta mówił kilka dni po operacji pan Paweł, pierwszy pacjent, któremu we Wrocławiu przeszczepiono serce.

Drugi przeszczep serca na Dolnym Śląsku - 27 lutego 2021 r.

Drugi przeszczep serca wykonano w piątek, 27 lutego br. u 20-letniej kobiety, która w stanie wstrząsu kardiogennego trafiła do wrocławskiej placówki z Wałbrzycha.

Zastosowaliśmy mechaniczne wspomaganie krążenia - ECMO żylno-tętnicze, a następnie wspomaganie lewokomorowe pompą Levitronix mówi prof. Michał Zakliczyński. U chorej zdiagnozowaliśmy ostre zapalenie mięśnia sercowego ze znacznym jego uszkodzeniem. Próba terapii immunomodulacyjnej nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Decydując się na pobranie narządu, zgłoszonego dla naszej pacjentki w piątek, liczyliśmy się z tym, że chora bez zabiegu nie przeżyje nadchodzącego weekendu przyznaje szczerze.

W tym przypadku serce do przeszczepu w ostatniej chwili znalazło się w Ostrołęce. A jak podkreślają lekarze, w transplantacjach serca ogromną rolę odgrywa czas. Jeżeli chodzi o serce, to czas niedokrwienia (od pobrania do wszczepienia narządu) nie powinien przekroczyć czterech godzin. Udało się to przy wsparciu policji, która helikopterem przetransportowała serce.

Zabieg zakończył się sukcesem, ale z uwagi na ciężki stan pacjentka **** w dalszym ciągu wymaga intensywnej terapii.

Leciałem z tym sercem helikopterem. To było przeżycie nie do opisania. Czułem dumę, radość, ale jednocześnie wielką niepewność, czy zdążymy, i czy się serce przyjmie opowiada dr Maciej Bochenek, kardiochirurg z USK we Wrocławiu. Chciałbym też podziekować rodzinom dawców, które zgadzając się na oddanie organów swoich bliskich ratuj inne osoby, które bez transplantacji, by nie przeżyły dodaje.

Transport serca helikopterem, źródło: UMED Wrocław

Obecnie we wrocławskim szpitalu przy ul. Borowskiej na pilny przeszczep serca czeka jeden pacjent. Kilka osób jest w tzw. grupie planowej.

Historia przeszczepów serca:

  • 3 grudnia 1967 r. pierwsza udana transplantacja serca na świecie, którą wykonał w Kapsztadzie zespół południowoafrykańskiego chirurga dr Christiaana Nethlinga Barnarda.
  • 4 stycznia 1969 r. pierwsza nieudana transplantacja serca w Polsce, przeprowadzona w Łodzi przez prof. Jana Molla i prof. Antoniego Dziatkowiaka.
  • 5 listopada 1985 r. pierwsza udana transplantacja serca w Polsce, wykonana w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu przez zespół prof. Zbigniewa Religi.
  • 25 lutego 2021 r. pierwsza udana transplantacja serca na Dolnym Śląsku, wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny we Wrocławiu.
  • 27 lutego 2021 r. druga udana transplantacja serca na Dolnym Śląsku, wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny we Wrocławiu.

Dane Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant” (stan na koniec grudnia 2020 r.)

  • liczba przeszczepień serc: 146
  • liczba osób oczekujących na przeszczepienia: 415

Dwa przeszczepy w ciągu 3 dni

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/przeszczepy-serca-wroclaw-borowska

Autor: krystian