UM Wrocław: Mezonetowiec odważny projekt wrocławskich architektów odzyska dawną świetność

3 min czytania

Miejska Konserwator Zabytków przyznała dotacje na odnowienie 7 budynków, w tym sławnego Mezonetowca, który doczeka się jeszcze w tym roku remontu frontu. Przymiarki do renowacji budynku robiono już kilka razy. Sytuację utrudniał jednak podział administracyjny to jeden budynek, ale funkcjonują w nim dwie wspólnoty mieszkańców i dwóch zarządców.

Czytaj też: Przyznano dotacje na remonty zabytkowych kamienic [ZDJĘCIA]

Wyzwaniem były także olbrzymie koszty renowacji liczone w milionach złotych. Bez wsparcia miasta lub innych instytucji ta bariera byłaby niemożliwa do przeskoczenia.

fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl

Skąd się wziął Mezonetowiec?

Mezonetowiec jest już na szczęście wpisany do rejestru zabytków. To ułatwiło zabiegi o zdobycie pieniędzy na remont mówi Marta Mnich, architektka z pracowni VROA Architekci, która odpowiada za projekt renowacji galeriowca. Po drugie, przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury znalazły się pieniądze na opracowanie projektu budowlanego, który przygotowaliśmy. Projekty wykonawcze robimy na bieżąco na zlecenie wspólnot i reprezentujących je zarządców dodaje Mnich.

Pierwszy dwupoziomowiec

Mezonetowiec od francuskiego słowa maisonette, czyli domek” to budynek dwupoziomowy, który powstał w latach 60. XX wieku. Były to jedne z pierwszych mieszkań kondygnacyjnych w Polsce. Zaprojektowany został przez czwórkę młodych architektów: Jadwigę Grabowską-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza, Igora Tawryczewskiego i Marię Tawryczewską, którzy współpracowali ze sobą w ramach wrocławskiego Miastoprojektu”. Budowla stała się pierwszym tak odważnym projektem w historii polskiej architektury.

Fot. Tomasz Olszewski, zbiory: Muzeum Miejskie Wrocławia

Mezonetowiec to wybitne dzieło powojennego modernizmu, wyjątkowe w skali europejskiej. To daleki kuzyn jednostek mieszkalnych Le Corbusiera, ale o zdecydowanie niepowtarzalnym charakterze podkreśla Marta Mnich. Mieszkańcy Wrocławia nie doceniają jego wyjątkowości. Mało kto go widzi, bo jest tak zaniedbany, zakurzony i brudny, że nikt nie podnosi na niego wzroku dodaje architektka.

Mezonetowiec od środka

W 7-kondygnacyjnym budynku znajdują się 54 mieszkania, które mają po ok. 70 mkw. Dzielą się one na część nocną i dzienną. Na niższym poziomie jest kuchnia, pokój dzienny i łazienka, a wyżej dwie sypialnie i łazienka. Mieszkania mają po dwa balkony: większy z salonu i miniaturowy z sypialni piętro wyżej. Wejścia do mieszkań prowadzą przez klatki schodowe na tyłach budynku. Kilkanaście lat temu klatki wyremontowano, nie zachowując jednak oryginalnego wystroju.

Zmieniono kolorystykę i przerobiono poręcze, co nie spodobało się mieszkańcom budynku.

Głos mieszkańców w sprawie remontu

W zeszłym roku poddano remontowi tylną elewację galeriowca. Podejść było aż trzy, a to dlatego że do dwóch pierwszych przetargów nikt się nie zgłosił. W końcu udało się jednak znaleźć właściwą firmę remontową.

To była ciężka walka dla nas, mieszkańców, a także zarządcy. Jesteśmy zadowoleni z tego, że remont w końcu zaistniał. Wiele lat o to walczyliśmy mówi Renata Januszewska, jedna z mieszkanek Mezonetowca. Następny krok to remont frontu budynku. Czekamy teraz na decyzję wspólnoty odnośnie tego, czy wszyscy zgadzają się na zaciągnięcie kredytu. Nasze fundusze niestety zostały wyczerpane, ale warunki są do zaakceptowania. Jesteśmy w stanie to zrobić dodaje Januszewska.

Jeżeli nie pojawią się żadne przeszkody, zarządca ogłosi przetarg na wykonanie remontu frontu Mezonetowca w okolicach marca-kwietnia.

Rewitalizacji jeszcze w tym roku doczeka się również skwerek, który znajduje się przy frontalnej części budynku. Projekt zgłosiła do Rady Osiedla Przedmieścia Świdnickiego Renata Januszewska. Murki będące miejscem spotkań osób spoza Mezonetowca zostaną wyburzone. Pojawi się również zieleń. Prace mają potrwać do końca 2021 r.

Trzymamy bardzo mocno kciuki za projekt i liczymy na to, że już niedługo Mezonetowiec znów będzie wyglądał jak za dawnych lat dodaje na koniec Januszewska.

Marlena Urbaniak, Tomasz Wysocki

Budynek przy ul. Kołłątaja 9-12

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/mezonetowiec-wroclaw-remont

Autor: krystian