Nowa sieć 12 szpitali przyspieszy diagnozę i leczenie udarów w regionie

Dolnośląska Sieć Udarowa ma skrócić czas decyzji w ostrych przypadkach udaru — od Wrocławia po najodleglejsze zakątki województwa. Projekt łączy placówki, nową technologię i telekonsultacje, by szybciej kierować pacjentów do zabiegów ratujących tkankę mózgową.
- Dolnośląska Sieć Udarowa łączy dwanaście szpitali
- Sztuczna inteligencja i telemedycyna przyspieszają decyzje
- Koordynacja z Wrocławiem i finansowanie projektu
Dolnośląska Sieć Udarowa łączy dwanaście szpitali
Dolnośląska Sieć Udarowa to konsorcjum dwunastu ośrodków, którego liderem został Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Sieć ma ujednolicić procedury diagnostyczne i organizacyjne, przeszkolić personel oraz zapewnić równy dostęp do terapii niezależnie od miejsca zachorowania. Symboliczne podpisanie umowy odbyło się 4 listopada, a wdrożenie narzędzi ma zostać zakończone do końca roku.
“Pisałam list do Marszałka Województwa, apelując o system, dzięki któremu każdy mieszkaniec regionu miałby szybki dostęp do najlepszej diagnostyki i leczenia udaru”
— dr Marta Nowakowska-Kotas, dolnośląski konsultant wojewódzki ds. neurologii
Sztuczna inteligencja i telemedycyna przyspieszają decyzje
Sieć wykorzysta oprogramowanie Brainomix, które w czasie rzeczywistym analizuje badania tomograficzne i odpowiada na pytania o rodzaj udaru, obecność zamknięcia dużego naczynia oraz o tym, czy istnieje jeszcze ratujący tkankę mózgową obszar mózgu. Narzędzie, już wdrożone w trzech ośrodkach, ma skrócić analizę obrazów do około 9 minut, co w warunkach ostrego dyżuru znacząco wpływa na szybkość kwalifikacji do trombolizy czy trombektomii.
Drugim filarem jest telemedycyna: lokalne oddziały będą mogły na żywo przekazać radiologom interwencyjnym obrazy i dane kliniczne, a trzy centra referencyjne — USK we Wrocławiu, Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka oraz Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu — podejmą decyzję o ewentualnym transporcie i zabiegu.
“Jeżeli pacjent został znaleziony i nie wiemy kiedy udar wystąpił, oprogramowanie potrafi oszacować czas zachorowania i pokazać, czy jest jeszcze obszar mózgu, który możemy uratować”
— dr Marta Nowakowska-Kotas
Koordynacja z Wrocławiem i finansowanie projektu
Koordynacja i szkolenia prowadzone są przez zespół USK, który dysponuje największym w regionie zapleczem neurologicznym i naukowym. Projekt otrzymał finansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i został wyceniony na blisko miliona złotych. Jego autorzy podkreślają, że szybkie wdrożenie ma realny wpływ na jakość życia mieszkańców — w 2024 roku udaru doświadczyło ponad 5 tys. osób na Dolnym Śląsku, a pacjenci zapadają się coraz młodsi.
“Jeden na czterech z nas dostanie udaru. Tworząc tę sieć, nie tylko pomagamy naszym pacjentom — pracujemy dla naszych rodzin i dla siebie”
— dr Marta Nowakowska-Kotas
na podstawie: Urząd Miasta Wrocław.
Autor: krystian

