Pierwsze dni maja to zarówno święta państwowe, jak i wyczekiwany czas wolny. Niestety, również w tym roku nie odbędą się tradycyjne masowe radosne imprezy. Aby podkreślić wyjątkowość tych dni, warto wywiesić na swoich domach biało-czerwone flagi. Co świętujemy 1 maja, co 2 maja, a jakie święto przypada 3 maja?

  • fot. T. Hołod


1 maja – Święto Pracy

Jak każdego roku pierwsze trzy dni maja to święta państwowe. 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce jest obchodzony od 1890 r., jednak świętem państwowym jest od 1950 r. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi „szturmówkami”. W latach 80. w opozycji do oficjalnych obchodów, odbywały się demonstracje pierwszomajowe organizowane przez podziemną Solidarność.

Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja, które od ubiegłego roku nie mają miejsca ze względu na pandemię koronawirusa.

2 maja – Dzień Flagi

Z kolei 2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.

fot. T. Hołod

Zwykle tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Choć nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w tym roku wypada w niedzielę.

3 maja – święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

Natomiast 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją, która stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. To dzień ustawowo wolny od pracy.

Obchodów nie będzie...

Niestety, w tym roku we Wrocławiu nie zaplanowano żadnych specjalnych obchodów. Jedynym świątecznym akcentem będzie uroczyste wciągnięcie flagi na maszt przy pl. Gołębim przez prezydenta Jacka Sutryka, w towarzystwie Straży Miejskiej.

... ale warto wywiesić flagę

fot. T. Hołod

Biało-czerwone flagi mogą wywiesić także mieszkańcy miasta. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Osoba cywilna nie może na przykład stosować polskiej flagi, na której znajduje się wizerunek godła – taka zastrzeżona jest wyłącznie dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, samolotów cywilnych podczas lotów za granicą, kapitanatów portów i na statkach morskich. Nie należy także wieszać flagi na dachu, gdyż sugeruje to budynek instytucji państwowej. Jednorazowe niedostosowanie się do powyższych zaleceń nie jest jednak przestępstwem, za które mogłaby grozić kara.

Jak prawidłowo zawiesić flagę [WIDEO]

Wywieszenie flagi przez mieszkańców miasta jest całkowicie dobrowolne. Taki obowiązek 1, 2 i 3 maja mają jednak instytucje państwowe oraz administracja publiczna. Na takich obiektach flagi wywiesza administrator. Natomiast w mieszkaniach komunalnych, spółdzielczych czy we wspólnotach może to zrobić zarządca.