Powierzchnia użytkowa nieruchomości - jak obliczyć?

2 min czytania
Powierzchnia użytkowa nieruchomości - jak obliczyć?

Powierzchnia użytkowa nieruchomości to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej cenę oraz atrakcyjność dla potencjalnego nabywcy. W uproszczeniu można przyjąć, że powierzchnia użytkowa to łączny metraż wszystkich pomieszczeń, ale czy na pewno? Jak się okazuje, kwestia prawidłowego obliczania powierzchni użytkowej jest bardziej złożona. Jak ją obliczyć i zyskać pewność za ile metrów w rzeczywistości płacimy?

Sposób obliczania powierzchni użytkowej nieruchomości regulowany jest przez trzy różne ustawy, tj. Ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, Ustawę o podatku od spadków i darowizn oraz Ustawę o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. W każdej z nich definicja powierzchni użytkowej jest nieco inna, a sposób jej obliczania precyzowany jest dodatkowo przez Polskie Normy. Nie oznacza to jednak, że aby obliczyć powierzchnie musisz wertować każdy z przepisów. Istnieją proste sposoby, aby w przybliżeniu obliczyć powierzchnie mieszkania oraz zyskać pewność, że przy podpisywaniu umowy nie płacisz za wirtualne metry,

Jak obliczyć powierzchnię użytkową?

W najprostszym ujęciu powierzchnię użytkową oblicza się dodając do siebie metraż wszystkich pomieszczeń należących do nieruchomości, na wszystkich kondygnacjach, czyli częściach budynku, gdzie odległość między podłogą a ścianą wynosi przynajmniej 1,90 m wysokości. Do powierzchni nie wliczamy grubości ścian oraz zabudowanych elementów, jak komin czy rury hydrauliczne. W mieszkaniach o standardowej wysokości 2,20 m lub więcej wystarczy zmierzyć wewnętrzny obrys ścian i na tej podstawie obliczyć, a następnie zsumować powierzchnię.

Powierzchnia użytkowa w pomieszczeniach ze skosami

Nieco trudniejsze jest obliczenie powierzchni użytkowej w pomieszczeniach ze skosami. W pierwszej kolejności warto ustalić, w którym miejscu pomieszczenie ma 2,20 m wysokości lub więcej i wydzielić tę przestrzeń obliczając jej powierzchnie po obrysie. Następnie wydzielamy cześć, w której wysokość pomieszczenia mieści się w zakresie między 2,20 m a 1,40 m i dzielmy uzyskany pomiar przez pół. Fragmenty pomieszczenia, w których wysokość nie przekracza 1,40 m, nie wchodzą w skład powierzchni użytkowej.

Powierzchnia użytkowa w mieszkaniu deweloperskim

Wspomniane na wstępie ustawy definiujące powierzchnie użytkową są równorzędne. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zyskać wiedze na temat tego, według której z nich podawana jest powierzchnia w ofercie mieszkania od dewelopera. W zależności od przyjętej normy, pomiaru dokonuje się albo na wysokości 1 m w lokalu w stanie surowym, albo po podłodze w mieszkania w stanie deweloperskim, czyli wliczając również przynależny do lokalu balkon lub loggie.

Deweloperzy w Lutyni dokładają wszelkich starań, aby potencjalni klienci mieli pełen dostęp do związanej z nieruchomością dokumentacji oraz pełnej informacji na temat sposobów obliczania poszczególnych parametrów, w tym powierzchni użytkowej dostępnych w sprzedaży mieszkań. Posiadając tę wiedzę, zdecydowanie łatwiej ocenić atrakcyjność danej oferty.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktywroclaw_kf