Kaucja za mieszkanie a umowa najmu

Nieruchomości są dziś coraz droższe, stąd nie każdego stać na własne mieszkanie czy dom. Dlatego nadal wielu Polaków szuka sobie mieszkania na wynajem. Niezależnie kim jesteśmy właścicielem czy lokatorem z wynajmem mieszkania wiąże się termin kaucji. Sprawdzamy, czym jest i ile wynosi kaucja w umowie najmu.
Kaucja to swego rodzaju zabezpieczenie stosowane we wszystkich umowach. Przez kaucję rozumiemy gwarancję i finansowe zabezpieczenie. Chroni ona interesy właściciela przed ewentualnymi szkodami wyrządzonymi przez lokatorów lub nieuczciwością z ich strony.
O czym warto wspomnieć, kaucja nie jest obowiązkowa, aczkolwiek decyduje się na nią większość właścicieli. Dotyczy to mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, zwłaszcza dziś, kiedy w dobie niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji inwestorzy chętnie uciekają do innej bezpiecznej przystani, jaką są nieruchomości. Dobrym przykładem są mieszkania na sprzedaż na wrocławskiej Fabrycznej. Zakup takiej nieruchomości pod wynajem daje roczny zwrot na poziomie przynajmniej 5 proc.
Pobieranie i zwrot kaucji określają zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Co ważne, dotyczy ona wyłącznie umów najmu lokali mieszkalnych. Jeśli są to lokale użytkowe, wszystko zależy od stron transakcji właściciela i najemcy.
Ile wynosi kaucja mieszkaniowa?
Kaucja mieszkaniowa jest różna w zależności od rodzaju umowy najmu, ale nie może przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu wynajmowanego lokalu. Jeśli to najem okazjonalny lub instytucjonalny, właściciel może żądać 6-krotnego czynszu.
Należy pamiętać, że wysokość kaucji mieszkaniowej oblicza się w dniu podpisywania umowy. Dlatego nawet przy waloryzacji wysokości czynszu lokator nie musi nic dopłacać. Inna wysokość kaucji może być natomiast naliczona przy przedłużaniu umowy najmu, kiedy wylicza się ją od wyższej stawki czynszu.
Oczywiście możliwość naliczenia kaucji w wysokości 12-krotności czynszu zdarza się rzadko. Najczęściej jest to wysokość trzech miesięcznych czynszów. Sporadycznie zdarza się, że właściciel pobiera kaucję w wysokości miesięcznego czynszu.
Wszystko zależy więc od właściciela i jego mieszkania. Wyższej kaucji wynajmujący może też zażądać, jeśli lokator jest studentem, wprowadza się z psem, czy wynajmuje mieszkanie w sezonie grzewczym, jeśli ogrzewamy mieszkanie gazem czy piecem elektrycznym. Wówczas trudno bowiem przewidzieć wysokość rachunków po sezonie.
Kiedy właściciel zwraca kaucję najemcy?
Jeśli mieszkanie i jego wyposażenie zostało oddane przez lokatora w stanie równym temu, jakie było w momencie podpisania umowy, właściciel powinien zwrócić kaucję najemcy. Nie powinien jej zatrzymać nawet wówczas, kiedy zmiany w stanie technicznym to wynik normalnej eksploatacji. Najemca nie odpowiada więc na przykład za szarzenie czy blaknięcie ścian. Jeśli właściciel nie chce zwrócić kaucji, lokator może szukać sprawiedliwości na drodze sądowej.
Zatrzymanie kaucji jest natomiast zasadne przy uszkodzeniu sprzętów, czy zniszczeniach powstałych przez zwierzęta najemcy. Podobnie jest w przypadku braku płatności czynszu i nieuregulowania opłaty za media. Oczywiście właściciel może zatrzymać tylko część pobranej kaucji. Ważne, aby zadbać o potwierdzenie zwrotu, włącznie z datą, miejscowością i jej wysokością.
Podsumowując, kaucja jest zabezpieczeniem interesów właściciela mieszkania. To gwarancja, która pozwala pokryć ewentualne straty wynikające ze zniszczenia mieszkania lub braku regularnych opłat.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski