Wystawa „Układ współrzędnych” w galerii przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 – dawnym mieszkaniu Eugeniusza Gepperta i Hanny Krzetuskiej, ikon powojennej, wrocławskiej sceny artystycznej – kontynuuje realizowany od kilku lat cykl pokazów odwołujących się do działań lokalnej awangardy. Wstęp wolny.

  • wystawa, mieszkanie Gepperta


Realizacje Danieli Tagowskiej i Przemka Pintala wchodzą w dialog z wybranymi dziełami nieżyjących już artystów – Zdzisława Jurkiewicza i Marii Michałowskiej. Oś ekspozycji stanowią archiwalne fotokolaże Jurkiewicza, a także graficzny motyw, nawiązujący do twórczości Michałowskiej. Całość jest swego rodzaju hołdem złożonym tym dwóm wybitnym osobowościom i ich twórczości. 

– Pintal i Tagowska, tak jak Jurkiewicz i Michałowska, prywatnie tworzą związek, w którym obecność etosu sztuki i potrzeby tworzenia skutkuje ciągłym przenikaniem się tego, co prywatne i zawodowe. Wystawa w Mieszkaniu Gepperta bada wzajemne wpływy w twórczości artystów, będących jednocześnie życiowymi partnerami – mówi Michał Bieniek, kurator i prezes fundacji Art Transparent.

Maria Michałowska i Zdzisław Jurkiewicz uważani byli za najciekawszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej. Należeli do założonej w latach 60. Grupy Wrocławskiej, reprezentującej zróżnicowany charakter miejscowego środowiska artystek i artystów sztuk wizualnych. Ona – w swoich pracach eksponowała sam proces tworzenia oraz zagadnienia czasu i przestrzeni. Jako malarka tworzyła głównie w nurcie abstrakcji geometrycznej. On – podobnie zajmował się m.in. architekturą, rysunkiem czy fotografią, choć jego twórczość znacznie wykraczała poza ramy definicji nurtów.

Najistotniejszą rolę w wystawie odgrywają pewne podobieństwa w naturze poszukiwań artystycznych i stosowanych środkach wyrazu, gdzie kontrastowo chaos szybkich notacji spotyka się z uporządkowanym i bliskim sztuce konkretnej myśleniem abstrakcyjnym. – Odwołuję się nie do Jurkiewicza-artysty, ale do faceta o wielkim sercu i nieograniczonej wyobraźni, romantyka, urwisa, chłopca, trickstera – wyjaśnia współtwórca wystawy Przemek Pintal.

Ekspozycji towarzyszy także wystawa plenerowa.

Wystawa plenerowa „Układ współrzędnych”

Wystawa plenerowa „Układ współrzędnych”

W plenerze / Wystawa
Termin od 29 października 2021 do 10 grudnia 2021

Miejsce Galeria Szewska

Zobacz