Rekuperacja jakie są korzyści z jej posiadania

Wraz z postępem technologicznym do naszych domów trafia coraz więcej urządzeń, które poprawiają komfort naszego życia. Jednym z nich jest rekuperacja, która bardzo skutecznie wentyluje pomieszczenia w budynku. Jej zamontowanie niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla domu, jak i dla nas samych.

Co to jest rekuperacja?

Zanim wyjaśnimy, jakie korzyści płyną z posiadania rekuperacji, należy wiedzieć czym ona jest i jak działa. Przede wszystkim jest to system kanałów, będących częścią mechanicznej wentylacji budynku, połączonej z odzyskiwaniem ciepła. System rekuperacji zastępuje też standardową wentylację grawitacyjną i jest od niej o wiele skuteczniejszy.

W rekuperacji, powietrze które opuszcza budynek, pozostawia swoje ciepło w rekuperatorze (w którym znajduje się wymiennik ciepła). A jeszcze dokładniej – ciepło to zostaje przekazane świeżo pobranemu strumieniowi powietrza, które dopiero ma trafić do pomieszczeń. Dzięki temu ciepło, którym ogrzaliśmy dom, nie znika, ale powraca i jest ponownie wykorzystywane.

Rekuperacja jakie są korzyści z jej posiadania dla zdrowia?

Powietrze, którym oddychamy w domu, wymaga wymiany. Wszak w warunkach domowych jest ono pełne wilgoci, cząstek tłuszczów, pyłów i kurzu. A także patogenów i roztoczy. Niestety wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest w stanie skutecznie usuwać je z naszych domów, przez co narażeni jesteśmy na oddychanie zanieczyszczeniami.

Problem ten rozwiązuje rekuperacja, która bardzo dobrze odbiera zużyte powietrze i dostarcza świeże, spoza domu. Co więcej – także i ono jest wolne od zanieczyszczeń. Zanim bowiem zostanie dostarczone do pomieszczeń, przechodzi przez filtr, w którym zostaje skutecznie oczyszczone, nawet z cząstek zanieczyszczeń smogowych.

Oszczędzanie dzięki rekuperacji

Ponieważ rekuperacja nie tylko wentyluje pomieszczenia, ale także odzyskuje ciepło, jej zamontowanie przynosi właścicielom domu realne oszczędności. Ciepło, które raz wyprodukujemy, wróci do nas tylko z nieznaczną stratą. Oznacza to, że nie musimy cały czas intensywnie dogrzewać pomieszczeń, jak ma to miejsce przy działaniu wentylacji grawitacyjnej.

Dzięki temu nasze rachunki za ogrzewanie lub zakup paliwa zmniejszą się zauważalnie. Przy rekuperacji nie jest też potrzebna aż tak duża moc grzejników, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Wszystko to dzięki funkcji odzyskiwania ciepła, dzięki któremu nie zostaje ono stracone bezpowrotnie.

Więcej na temat oszczędzanie dzięki rekuperacji, znajdziecie na stronie https://Ventido.pl 

Samodzielna kontrola wentylacji

Przy wentylacji grawitacyjnej nie mamy żadnego wpływu na jej działanie. Oznacza to, że wentylowanie naszych pomieszczeń zależy od pogody. Nie mamy też wpływu na intensywność przewietrzania domu. Zupełnie inaczej jest w przypadku rekuperacji. Jeśli bowiem uznamy, że w domu jest zbyt duszno, możemy zwiększyć moc przewietrzania, zmieniając bieg w rekuperatorze.

Siłę nawiewu możemy więc dostosować do aktualnych potrzeb, jakie panują w naszym domu. Dzięki temu cały czas będziemy oddychać świeżym powietrzem. Jest to bardzo przydatna funkcja. Wentylacja grawitacyjna nigdy nie da nam aż takiego komfortu.

Uniezależnienie od warunków pogodowych

W systemie wentylacji grawitacyjnej jesteśmy skazani na temperaturę za oknem (przez co latem jest ona praktycznie bezużyteczna). Do jej prawidłowego działania potrzeba bowiem nieustannego dopływu świeżego i chłodnego powietrza. W innym przypadku nie wytworzy się podciśnienie, które kominem wentylacyjnym usunie z pomieszczeń zużyte powietrze.

Oznacza to konieczność montowania nawiewników lub rozchylania okien. Pamiętajmy, że napływ zimnego powietrza wychładza pomieszczenia, które trzeba nieustannie dogrzewać. Zimą jest to bardzo kosztowne. W przypadku rekuperacji jest z kolei zupełnie odwrotnie. Okna w domu muszą być jak najbardziej szczelne, aby nie dopuszczać z zewnątrz powietrza. Zniwelowałoby to cel pracy rekuperatora.