Elektryk – kiedy usuniesz usterkę sam, a kiedy potrzebujesz fachowca?

Awarie elektryczne zwykle dotyczą uszkodzenia instalacji lub jednego z podłączonych sprzętów. Część z nich można samemu usunąć, a niektóre wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. W takiej sytuacji zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Usterki elektryczne pojawiają się w każdym domu. Jeżeli nie jesteś w stanie sam sobie z nią poradzić, nie czekaj tylko skontaktuj się z elektrykiem Klaumar. Awarie pojawiają się znacznie częściej w domach, które są starsze. Nowe budynki są mniej narażone na awarie, jednak również się zdarzają. Jakich problemów z instalacją elektryczną możesz doświadczyć w swoim domu?

Instalacja elektryczna – usterki i ich przyczyny

Często trudno jest określić konkretną przyczynę danej usterki. Wiadomy powód jest wtedy, gdy powstaje pewność, że do awarii przyczynił się użytkownik, np. podczas używania danego sprzętu w inny sposób niż jest to zalecane przez producenta. Przy spełnieniu wszelkich wytycznych problem będzie tkwił w usterce instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma się specjalistycznej wiedzy, lepiej zgłosić się do profesjonalnego elektryka.

Najczęściej występujące awarie instalacji elektrycznej

Niektóre usterki instalacji elektrycznej występują bardzo często ze względu na to, że łatwo do nich doprowadzić. Przykłady to:

Zwarcie spowodowane wadliwym urządzeniem

Zwarcie najczęściej powodują uszkodzone płyty indukcyjne, przedłużacze, zasilacze od laptopów, oprawy oświetleniowe, żelazka, suszarki, a nawet niskiej jakości żarówki powodują zwarcie podczas włączania i przyczyniają się do wyłączenia prądu w sieci. Podczas takiej sytuacji wybijają bezpieczniki. Rozwiązaniem jest odłączenie wadliwego urządzenia. Bezpieczniki zwykle pozwalają się ponownie włączyć, a w instalacji znowu płynie prąd.

Uszkodzony przewód lub zasilacz jest częstym problemem wybicia bezpieczników i braku prądu w domu.

Uszkodzony przewód lub zasilacz jest częstym problemem wybicia bezpieczników i braku prądu w domu.

Uszkodzony przewód

Uszkodzenie przewodu często powoduje awarię instalacji elektrycznej. Może to nastąpić np. w trakcie wiercenia w ścianach. Najczęściej pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, np. rozerwania, nacięcia, zmiażdżenia przewodów elektrycznych. Może wystarczyć nawet niewielkie draśnięcie, które przyczyni się do nadpalenia przewodu albo dostania się wilgoci do uszkodzonego miejsca, a wtedy pojawia się duży problem. Do diagnozy takiej awarii warto zaopatrzyć się w specjalne lokalizatory odtwarzające przebieg przewodów w gruncie i w ścianach. Takie urządzenie lokalizuje wyłączniki i bezpieczniki i jest w stanie wykryć zwarcia i przerwy w przewodach. Wymiana wadliwego przewodu jest dość skomplikowana i bez niezbędnej wiedzy lepiej nie podejmować się tego samodzielnie.

Warunki atmosferyczne

Warunki panujące na zewnątrz wpływają na stan techniczny i pracę urządzeń, zwłaszcza tych przy zewnętrznych elementach instalacji. Może dojść do zwarcia między przewodami, jeżeli ich izolacja jest uszkodzona, co ma miejsce przy dużej wilgotności. Niweluje się ryzyko dzięki zastosowaniu specjalnych przewodów oraz ochrony hermetycznej.

Wyrwane gniazdo elektryczne

Nieuważne użytkowanie sprzętu może spowodować wyrwanie gniazda elektrycznego. Mocne pociągnięcie za kabel w chwili nieuwagi powoduje, że gniazdo zostaje wyrwane ze ściany. Wyrwane gniazdo może być również spowodowane nieprawidłowym wcześniejszym montażem lub wyjątkowo częstą eksploatacją. Gniazda nie można użytkować do czasu naprawy, w przeciwnym razie może dojść do bardzo poważnej awarii. Po wyłączeniu bezpieczników gniazdo można włożyć samemu na właściwe miejsce. Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie.

Wyrwane gniazdo elektryczne nie powinno być używane do czasu włożenia go w odpowiednie miejsce.

Wyrwane gniazdo elektryczne nie powinno być używane do czasu włożenia go w odpowiednie miejsce.

Zepsute włączniki

Włączniki, które nie działają prawidłowo najlepiej wymienić na nowe. Powinno to rozwiązać problem. Jeżeli to nie przyniesie zamierzonego rezultatu można spodziewać się, że awaria leży gdzie indziej, np. jest wynikiem uszkodzenia kabla. Wtedy należy zlokalizować uszkodzenie i wymienić kabel na nowy. Jest to czasochłonna i pracochłonna naprawa, która może wymagać ingerencji w strukturę sufitu i ścian.

Brak wykonanych pomiarów elektrycznych

Zakończone prace powinny zostać zwieńczone wykonaniem pomiarów elektrycznych. To najlepszy sposób weryfikacji sprawności nowej lub remontowanej instalacji elektrycznej. Warto dopilnować formalności ze względu na bezpieczeństwo domowników oraz w celu uniknięcia problemów z brakiem prądu w domu w przyszłości.

Zbyt mała moc

Moc jest ustalana już na etapie projektowania domu wraz z całą instalacją elektryczną. Podczas tworzenia projektu uwzględnia się wszystkie planowane urządzenia, np. pralkę, kuchenkę, płytę indukcyjną, zmywarkę i inne sprzęty, które pobierają dużą ilość mocy.

Warto zadbać o ustalenie odpowiedniej mocy przełączeniowej jeszcze na etapie projektowania instalacji elektrycznej domu.

Warto zadbać o ustalenie odpowiedniej mocy przełączeniowej jeszcze na etapie projektowania instalacji elektrycznej domu.

Zapobieganie usterkom i awariom instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna powinna być prawidłowo zaprojektowana i właściwie wykonana. W dalszej kolejności należy ją prawidłowo użytkować, co zapobiegnie powstawaniu wielu usterek i awarii. Jeżeli pojawi się problem z instalacją elektryczną, z którym nie jesteś w stanie sobie poradzić, poproś o pomoc doświadczonego elektryka, który fachowo zajmie się usterką. Oddanie instalacji elektrycznej w ręce fachowca gwarantuje bezpieczeństwo i sprawne usunięcie awarii.

Artykuł powstał we współpracy z https://elektryk-wroclaw.pl